Βρέθηκε να χάνει ξανά, όμως οι Μάρκους Ράσφορντ και Άντονι Μαρσιάλ έδωσαν ακόμα μία νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-2 την Σέφιλντ εκτός έδρας) και βρίσκεται στο -5 από την κορυφή.

Πολύ κακή ιδέα συνεχίζει ν’ αποδεικνύεται για όποιον φιλοξενεί τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League ν’ ανοίγει το σκορ!

Αφού χρειάστηκε να δεχθεί και πάλι πρώτη γκολ, η ομάδα του Σόλσκιερ πανηγύρισε το έκτο της διπλό φέτος με ανατροπή (3-2).

Το τραγικό λάθος του γκολκίπερ Χέντερσον στο 5’, το οποίο τιμώρησε ο ΜακΓκόλντρικ, δεν πτόησε τους «κόκκινους διαβόλους».

Πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο λοιπόν, είχαν ήδη φέρει τούμπα το σκορ, χάρη σε άψογο κοντρόλ και τελείωμα του Ράσφορντ στο 26’ και φανταστική μπαλιά του Πογκμπά που αξιοποίησε ιδανικά ο Μαρσιάλ στο 33’.

Όταν, δε, ο Ράσφορντ αμέσως μετά την ανάπαυλα ολοκλήρωσε υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, εκείνοι είχαν καθαρίσει ουσιαστικά το ματς.

Γιατί το μόνο που κατάφεραν οι ουραγοί ήταν να μειώσουν στο 87’ (με κεφαλιά του ΜακΓκόλντρικ που κόντραρε πάνω στον Λίντελεφ) και απλά να δώσουν σασπένς στα τελευταία λεπτά.

Ωστόσο η λήξη βρήκε τη Γιουνάιτεντ να συνεχίζει το εκπληκτικό σερί εκτός έδρας νικών (έφτασε τις 10 από πέρυσι) και να πλησιάζει σε απόσταση πέντε πόντων την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.