Με χατ-τρικ του Αγιόθε Πέρεθ η Νιούκαστλ νίκησε 3-1 τη Σαουθάμπτον σε ένα κρίσιμο ματς για την παραμονή στην Premier, με τις «καρακάξες» να ξεφεύγουν οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη.

Την περασμένη αγωνιστική, Νιούκασλ και Σαουθάμπτον πέτυχαν σημαντικές νίκες (η πρώτη 1-0 τη Λέστερ, η δεύτερη 3-1 τη Γουλβς) ώστε να πάρουν σημαντικό προβάδισμα έναντι των υπολοίπων ομάδων που μάχονται φέτος για την παραμονή τους στα μεγάλα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου. Στο μεταξύ τους ματς της 35ης αγωνιστικής της Premier League πλέον, θα έπαιζαν για να την οριστικοποιήσουν. Μετά από 90 λεπτά καλού ποδοσφαίρου με κλασικό αγγλικό ρυθμό, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν αυτή που πήρε αυτό που έψαχνε, ξεπερνώντας για φέτος το ψυχολογικό -και όχι μόνο- όριο των 40 βαθμών (41) για να ξεφύγει στο +10 από την 18η Κάρντιφ (σ.σ. αυτή έχει παιχνίδι λιγότερο) τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Καλύτερες σε όλο το ματς οι «καρακάξες», πήραν σημαντικό προβάδισμα γύρω στο μισάωρο, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αγιόθε Πέρεθ. Στο 27΄ο Ισπανός επιθετικός έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια για να ανοίξει το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 31′ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύθηκε με κοντινή προβολή έξοχο γύρισμα του Ροντόν από αριστερά για να γράψει το 2-0. Στο 59′ οι «Άγιοι» μείωσαν προσωρινά με τον Λεμινά, ωστόσο λίγο πριν το τέλος, στο 86′, ο Πέρεθ σκόραρε ξανά, με κεφαλιά αυτή τη φορά, καθαρίζοντας το ματς.

Αυτό ήταν το πρώτο χατ-τρικ από παίκτη της Νιούκασλ στο πρωτάθλημα μετά αυτό που πέτυχε ο «Τζίνι» Βαϊνάλντουμ κόντρα στη Νόριτς το 2015. Διατηρήθηκε παράλληλα και η παράδοση που θέλει τη Νιούκασλ να χάνει σπανίως στην έδρα της από τη Σαουθάμπτον, έχοντας μόλις μία ήττα στα τελευταία 14.