Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» το ματς με δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Φούλαμ στο Etihad και έπιασε την Λέστερ στην 4η θέση της Premier League.

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη πήρε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που έφτιαξε φάσεις για περισσότερα γκολ και κράτησε την εστία της ανέπαφη. Δεδομένου του πόσο κοντά είναι οι ομάδες φέτος, το τρίποντο ήταν αρκετό για να στείλει τους Πολίτες στην 4άδα του πρωταθλήματος [-3 από την κορυφή], ενώ σημειώνεται ότι έχουν παίξει ένα ματς λιγότερο, κάτι που σημαίνει ότι θέση τους μπορείς να γίνει ακόμα πιο ισχυρή στην Premier League.

*Ο Καταλανός τεχνικός, ο οποίος συμπλήρωσε 700 ματς στους πάγκους κόντρα στην Φούλαμ, δεν έκανε καμία αλλαγή στο ματς αν και έχει ταχθεί ξεκάθαρα υπέρ των 5 αλλαγών.

Δεν χρειάστηκε πολλή ώρα η Σίτι για να δείξει στην Φούλαμ τι ακριβώς θα συμβεί καθώς μόλις στο 5’ ο Κέβιν Ντε Μπρόινε έδωσε την 7η φετινή του ασίστ στο πρωτάθλημα και ήταν κάθετη για τον Στέρλινγκ, που έκανε το σπριντ και το τελείωμα στη γωνία. Στο 25΄ο σκόρερ βρέθηκε πολύ εύκολα στο έδαφος, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον διαιτητή από το να δείξει τη βούλα και ο Ντε Μπρόινε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, το οποίο παρέμεινε όχι μόνο για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, είχαν δοκάρι με αριστερό σουτ του Ντε Μπρόινε (50’) και χαμένο τετ-α-τετ στην κόντρα με τον ίδιο (57)’, όμως η μπάλα δεν θα πήγαινε ξανά στα δίχτυα του θετικού, Αρεολά, ειδικά από τη στιγμή που στο τελευταίο κομμάτι ο ρυθμός έπεσε σκοπίμως για διαχείριση ενόψει της φορτωμένης σεζόν.