Ο Σόλσκιερ εξελίσσεται σε δαίμονα της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς κατάφερε να της σταματήσει το εκπληκτικό σερί 21 νικών και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, επικρατώντας με 2-0.

Αυτή ήταν και η τρίτη σερί νίκη των “Κόκκινων Διαβόλων” απέναντι στον ίδιο αντίπαλο για την Premier League, ενώ ήταν το πρώτο νικηφόρο ντέρμπι της σεζόν με μία άκρως μεστή εμφάνιση.

Οι “Πολίτες” προδόθηκαν από το πέναλτι στο πρώτο λεπτό, δεν αντέδρασαν και έμειναν στο 0-0, αν και δικαιούνται ένα κακό βράδυ μετά από την τρομερή πορεία των 21 νικών και 15 στο πρωτάθλημα.

Αγώνας:

Πρόβα τίτλου μπορούσε να χαρακτηριστεί, με τους “Πολίτες” να κάνουν… παρέλαση με 21 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, με τελευταίο θύμα την Γουλβς.

Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” είναι σε μία περίοδο στειρότητας, καθώς μετράει τρία σερί 0-0 με Σοσιεδάδ, Τσέλσι και Κρίσταλ Πάλας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ο Ζεσούς ανέτρεψε τον Μαρσιάλ μόλις στο πρώτο λεπτό και ο Φερνάντες δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, παρά την απόκρουση του Έντερσον.

Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από είκοσι σερί ματς πρωταθλήματος και την ήττα από την Τότεναμ.

Σε αυτό το γρήγορο γκολ έχτισε η ομάδα του Σόλσκιερ, με τον Κανσέλο να κάνει ριψοκίνδυνες ντρίμπλες στην περιοχή, τον Σο να κερδίζει αλλά το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον.

Ο τρελός ρυθμός σταμάτησε γρήγορα, με την Σίτι να παίρνει τον έλεγχο και να προσπαθεί να βρει γρήγορα την απάντηση, αλλά χωρίς κάποια σπουδαία φάση.

Ο Ράσφορντ από την άλλη πλευρά άγγιξε το 2-0 στο 16′, μετά από κλέψιμο του Φρεντ στον Ντε Μπρόινε, όμως ο Έντερσον είχε απάντηση και απομάκρυνε.

Παρά αυτή τη φάση, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να κρατάνε για μεγάλο διάστημα την μπάλα, απειλώντας με ένα φαλτσαριστό σουτ του Γκουντογκάν.

Μετά το πρώτο μισάωρο, ο ρυθμός έπεσε ξανά με τους “Κόκκινους Διαβόλους” να κάθονται όλο και πιο πίσω, περιμένοντας την μπάλα για να χτυπήσουν στην κόντρα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ήρθε και η καλύτερη φάση των παικτών του Γκουαρδιόλα, με τον Ζεσούς να μην προλαβαίνει για λίγο να κάνει επαφή και να στείλει την μπάλα σε κενή εστία, μετά από πλάγιο συρτό σουτ του Μάχρεζ.

Τα πρώτα λεπτά θύμισαν σε πολύ την έναρξη του αγώνα, με την απόλυτη ψυχρολουσία να εκτυλλίσεται για τους γηπεδούχους. Ο Ρόντρι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χέντερσον στο 48′, για να έρθει λίγο αργότερα ο Σο να γράψει το 2-0.

Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον ίδιο στο 50′, άλλαξε με τον Ράσφορντ και αυτός με ένα άψογο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, άφησε τους πάντες άγαλμα, με χαρακτηριστικό τον Έντερσον, που έβλεπε απλά την πορεία της μπάλας.

Η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Στέρλινγκ, όμως νικήθηκε εκ νέου από τον Χέντερσον, ένα λεπτό μετά το δεύτερο γκολ.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι και απείλησαν εκ νέου με τον Μαρσιάλ, αλλά η κεφαλιά του από πολύ καλή θέση ήταν αδύναμη και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Έντερσον στο 58′.

Η Σίτι δεν μπορούσε να βρει το κουράγιο να ψάξει τα δύο γκολ που χρειαζόταν και άρχισε να χάνει και τον έλεγχο, με την Γιουνάιτεντ να αγγίζει εκ νέου το τρίτο τέρμα στο 68′. Αρχικά, ο Ράσφορντ άργησε πολύ να πασάρει στον ολομόναχο Μαρσιάλ, ενώ λίγο μετά ο Γάλλος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Έντερσον.

Η φάση που έψαχνε η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήρθε στο 75′, αλλά ο Φόντεν δεν κατάφερε να βρει την μπάλα στο γύρισμα του Ντε Μπρόινε.

Παρόμοια φάση ήρθε και στο 79′ αλλά ούτε ο Στέρλινγκ κατάφερε να έρθει σε επαφή με αυτή μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε, και ενώ ο Λίντελοφ είχε χάσει την φάση.

Οι παίκτες του Ισπανού τεχνικού έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρουν έστω ένα γκολ για να κυνηγήσουν το θαύμα, όμως οι φάσεις απλά δεν τους έβγαιναν και το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Μαγκουάιρ (32′), Σο (58′), Χέντερσον (60′)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο (65′ Γουόλκερ), Ντε Μπρόινε, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Στέρλινγκ, Ζεσούς (70′ Φόντεν), Μάχρεζ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Χέντερσον, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ (73′ Γκρίνγουντ), Φερνάντες (90+3′ Γουίλιαμς), Τζέιμς, Μαρσιάλ (88′ Μάτιτς)