Η Μάντσεστερ Σίτι ξέσπασε στην Σαουθάμπτον την ήττα από την Γιουνάιτεντ και επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό 5-2 και τον Μαχρέζ πρωταγωνιστή.

Λίγες μέρες μετά την ήττα στο derby του Μάντσεστερ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέστρεψε στις νίκες, διαλύοντας με 5-2 την Σαουθάμπτον στο Etihad. Οι Cityzens πήγαν έτσι με αγώνα περισσότρο στο +14 από την Γιουνάιτεντ, με τον Ρίγιαντ Μαχρέζ να είναι για ακόμα ένα ματς φέτος ο πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε δύο γκολ, όσα και ο Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Στο 15’, με την πρώτη της επίθεση άνοιξε το σκορ η Σίτι, με τον Ντε Μπρόινε να βρίσκει δίχτυα από κοντά μετά την επέμβαση του ΜακΚάρθι στο κοντινό σουτ του Φόντεν. Οι Αγιοι, που έμειναν πίσω κόντρα στη ροή του ματς, απάντησαν στο 25’ με το πέναλτι του Γουόρντ-Πρόουζ έπειτα από ανατροπή του Βέστεργκααρντ από τον Λαπόρτ, όμως κράτησαν το 1-1 μέχρι το 40’. Σε εκείνο το σημείο ο Τσε Ανταμς βρήκε τον… Μαχρέζ και εκείνος αφού έκανε τρομερή ενέργεια πλάσαρε υποδειγματικά εκτός περιοχής για το 2-1, το οποίο δεν ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο Γκουντογκάν σε κενό τέρμα ύστερα από σουτ του Μαχρέζ στο δοκάρι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στην επανάληψη και το 55’ ο Μαχρέζ έκανε ξανά εκπληκτική ενέργεια και σουτ στη γωνία του ΜακΚάρθι, ενώ ο Τσε Ανταμς πήρε ένα λεπτό αργότερα πίσω λίγο από το αίμα του, μειώνοντας σε 4-2. Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε πέτυχε και αυτός 2ο προσωπικό γκολ στο 59’ μετά την ασίστ του Φόντεν, με το 5-2 να παραμένει μέχρι το φινάλε, σε μια μάλλον χαλαρή νίκη για τους Πολίτες του Γκουαρδιόλα.