Ήττα που συνοδεύτηκε με κάκιστη εμφάνιση για την Άστον Βίλα στην έδρα της Φούλαμ, με τον Στίβεν Τζέραρντ να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Άστον Βίλα η Φούλαμ, επικρατώντας άνετα με 3-0 και χάνοντας ευκαιρίες να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ.

Με παίκτη λιγότερο από το 63ο λεπτό η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, έμοιαζε μια ταχύτητα κάτω από την αντίπαλό της και συνέχισε να απογοητεύει τους φίλους της στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν (μόλις 2 νίκες σε 11 αγωνιστικές).

Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον ο θρύλος της Λίβερπουλ, με τους φίλους της Βίλα που βρέθηκαν στο «Κρέιβεν Κότατζ» να φωνάζουν συνθήματα για απόλυσή του.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα του αγώνα, χάνοντας τρεις φάσεις σε διάστημα τριών λεπτών, από το 17′ μέχρι το 20′. Περέιρα, δις, και Μίτροβιτς δεν κατάφεραν να σκοράρουν απέναντι στον Μαρτίνες, με τον Αργεντίνο γκολκίπερ να αποκρούει εντυπωσιακά και μακρινό σουτ του Γουίλιαν. Η Φούλαμ πήρε το προβάδισμα στο 36′ με βολίδα του Χάρισον Ριντ, αφού η μπάλα του στρώθηκε μετά από απομάκρυνση σε κόρνερ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα Μίτροβιτς και Γουίλιαν αστόχησαν σε διαδοχικές προσπάθειες.

Η εικόνα του ματς δε άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντάγκλας Λουίζ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 63′, με βοήθεια του VAR, πριν ο Μίτροβιτς κάνει το 2-0 με πέναλτι στο 68′. Στο 83′, διαμορφώθηκε το τελικό 3-0, με αυτογκόλ του Μινγκς.