Με γκολ του Τζαγκιέλκα η Έβερτον επικράτησε με 1-0 της Άρσεναλ και της “κόβει” τον δρόμο για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, παίρνοντας μάλιστα νίκη που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της έβδομης θέσης και της εξόδου στο Γιουρόπα Λιγκ

Η Έβερτον ανέλαβε από το πρώτο λεπτό πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και από νωρίς πήρε το προβάδισμα με γκολ του Τζαγκιέλκα στο 10ο λεπτό, δείχνοντας το καλό της ξεκίνημα.

Η Άρσεναλ όχι, μόνο δεν αντέδρασε αλλά, είδε την Έβερτον να κρατάει το 1-0 από δική της…μοίρα καθώς τα “ζαχαρωτά” έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες, εκθέτοντας την ούτως η άλλως προβληματική άμυνα των “κανονιέρηδων” που αν συνέχιζαν έτσι θα έμεναν κολακευτικοί πλήρως, μιας και το σκορ δεν αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μπήκε κάπως καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε αποφασισμένη να παίξει ποδόσφαιρο για να πάρει κάτι από το ματς και μέσα σε πέντε λεπτά δημιούργησε δύο επικίνδυνα ρήγματα στην εστία του Πίκφορντ χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Η Άρσεναλ στη συνέχεια είχε μία κατοχή που δεν της έδινε τίποτα, πουλούσε πολύ εύκολα την μπάλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της, καθώς, η Έβερτον σε 2-3 περιπτώσεις θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης όμως κάτι τέτοιο δε συνέβη κρατώντας προσωρινά την ομάδα του Έμερι στο παιχνίδι.

Εν, τέλει ο χρόνος πέρασε η Άρσεναλ συνέχισε να κάνει κάκιστη εμφάνιση και η Έβερτον κράτησε την πολύ σημαντική νίκη, νικώντας την τους “κανονιέρηδες” μετά από τέσσερα παιχνίδια.