Επιτέλους σεφτέ για την Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον που επικράτησε με 1-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Premier League και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας παράλληλα την αντίπαλό της στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει τελικά τον νικητή στο ντέρμπι των ουραγών ήρθε αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, από την πλευρά των γηπεδούχων.

Μόλις στο 13’, για την ακρίβεια, με τον Γκάλαχερ να… παραμονεύει στο ύψος της μεγάλης περιοχής, να εκμεταλλεύεται την κακή απομάκρυνση της μπάλας από ένα κόρνερ και να σουτάρει, με τον Ράμσντειλ να μην βλέπει την μπάλα λόγω των πολλών σωμάτων μπροστά του, παρά μόνο όταν αυτή κατέληξε στα δίχτυα του!

Θα πρέπει, πάντως, να σημειωθεί ότι στην συνέχεια και ειδικότερα στα τελευταία λεπτά οι «λεπίδες» πίεσαν ασφυκτικά την Γουέστ Μπρομ, χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αρχικά με τον Μπερκ στο 64ο λεπτό και ακολούθως με τον Μακ Μπέρνι στο 80’ και στο 82’.

Ενώ στον αντίποδα και οι «μπάγκις» θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το ματς με τον Ρόμπσον-Κανού στο 86’ και θα πρέπει να ευχαριστήσουν τον Μουσέ ο οποίος στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε… εξ επαφής για το 1-1!