Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο, όμως η… διαλυμένη και χωρίς κανονικό προπονητή, Τότεναμ, γύρισε το ματς στην επανάληψη (2-2). Πέρασε 3η και πάει στα… αστέρια η Νιούκαστλ.

Μερικές μέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ, απώλεσε προβάδισμα δύο γκολ κόντρα στην Τότεναμ, η οποία είχε μόλις απολύσει τον υπηρεσιακό προπονητή της. Οι Κόκκινοι Διάβολοι με Σάντσο – Ράσφορντ πήραν «καθαρό» προβάδισμα και φάνηκε ότι θα… τελειώσουν τους Spurs, οι οποίοι όμως αντέδρασαν στην επανάληψη και πήραν 2-2. Παρά το γεγονός αυτό, οι Λονδρέζοι χρειάζονται κάτι συγκλονιστικό στο φινάλε για να μπουν στην 4άδα.

Στο 7’ ο Σάντσο πήρε από τον Ράσφορντ και αφού απέφυγε Ρομέρο και Πόρο πλάσαρε τον Φόρστερ και στο 19’ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως ο Πέρισιτς έκοψε πάνω στη γραμμή. Ο Κροάτης ήταν εκείνος που απείλησε στο 28’ για τους Spurs, οι οποίοι γλύτωσαν δύο φορές από τις προσπάθειες του Ράσφορντ (40’, 41’), όχι όμως και στο 44’ όταν ο Αγγλος επιθετικός πήρε τη μακρινή μπαλιά του Φερνάντες και αφού απέφυγε τον Ντάιερ εκτέλεσε με το αριστερό. Το 0-2 δεν θα ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αν Ριτσάρλισον και Πέρισιτς δεν είχαν σπαταλήσει ευκαιρίες μπαίνοντας από αριστερά.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό. Και αυτό οι φιλοξενούμενοι το κατάλαβαν στο 54’ όταν έπειτα από φάση διαρκείας με τρομερό σουτ στο παραθυράκι ο Πέδρο Πόρο μείωσε σε 1-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες φάτσα με το γκολ κατάφερε να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και αυτό το πλήρωσε τελικά η ομάδα του παρότι ο Σον στο 66’ και το Ντάιερ στο 69’ έχασαν αδιανόητες ευκαιρίες. Στο 79’ ο Κέιν ξαναβρήκε μόνο του τον Σον και αυτή τη φορά ο Νοτιοκορεάτης δεν μπορούσε να το χάσει καθώς πλάσαρε στην έξοδο τον Ντε Χέα. Η Γιουνάιτεντ πήρε ξανά την μπάλα, όμως ήταν πλέον πολύ αργά και το 2-2 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Νιούκαστλ για Champions, Εβερτον και Σαουθάμπτον για Championship

Από αυτή την Γιουνάιτεντ πραγματικά δεν ξέρει τι μπορεί να περιμένει κανείς, αλλά στο Champions League τη νέα σεζόν θα παίζει σίγουρα η Νιούκαστλ, η οποία πέτυχε ακόμα μία μεγάλη σε έκταση νίκη, αυτή τη φορά με 1-4 κόντρα στην Εβερτον. Η ομάδα του Εντι Χάου πήρε δύο γκολ από τον Γουίλσον και ένα από τους Ζοέλινγκτον και Τζέικομπ Μέρφι, ενώ για τα Ζαχαρωτά δίχτυα βρήκε ο ΜακΝιλ. Στη ζώνη του υποβιβασμού μαζί με την Εβερτον και στην τελευταία θέση παρέμεινε η Σαουθάμπτον μετά την ήττα με 0-1 από την Μπόρνμουθ, η οποία σκόραρε με τον Ταβερνίερ.