Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν απούσα στο Old Trafford, η Λίβερπουλ και ο Σαλάχ έκαναν ότι ήθελαν και οι “ρεντς” επικράτησαν με το εμφατικό 5-0, στέλνοντας μήνυμα προς όλους τους διεκδικητές του τίτλου. Ακυρώθηκε ορθά γκολ του Ρονάλντο, αποβλήθηκε ο Πογκμπά.

Το κακό άρχισε από νωρίς για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Κλοπ να βρίσκει δύο γρήγορα γκολ με Κεϊτά και Ζότα. Από εκεί ανέλαβε ο Αιγύπτιος, που σκόραρε τρία σερί γκολ για το χατ-τρικ, γράφοντας ιστορία.

Η Λίβερπουλ πλησίασε ξανά τη κορυφή και τη Τσέλσι σε απόσταση αναπνοής (-1) με 21 πόντους, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στους 14 πόντους στην 7η θέση, σε ισοβαθμία με αρκετές ομάδες μέχρι την 10η θέση.

Αγώνας:

Αυτό είναι το ιστορικότερο και πιο σημαντικό ζευγάρι στην Αγγλία, μεταξύ των δύο ομάδων με τους περισσότερους εγχώριους τίτλους, αλλά και κυπέλλων Πρωταθλητριών (ή Champions League).

Ο Σόλσκιερ άφησε ξανά εκτός τον Πογκμπά, επιλέγοντας να παίξει με δύο επιθετικούς στα φτερά της επίθεσης, ενώ δεν είχε ξανά στην διάθεση του τον Βαράν.

Ο Κλοπ παρέταξε μία ενδεκάδα με αρκετές εκπλήξεις, καθώς Φαμπίνιο, Μανέ και Μάτιπ έμειναν εκτός, με Κονατέ, Μίλνερ και Φιρμίνο να παίρνουν την θέση τους.

Μπορεί η πρώτη φάση του αγώνα να ήταν για τους γηπεδούχους με τον Μπρούνο, όμως ακολούθησε άμεσα καταιγισμός από τους “ρεντς”, που σκόραραν όχι ένα, αλλά δύο γκολ.

Πρώτα, ο Φιρμίνο βρήκε αρκετό χώρο, μοιράζοντας στον Σαλάχ, ο οποίος είδε απούσα την αντίπαλη άμυνα. Έπαιξε στον χώρο για τον Κεϊτά, που τελείωσε εύκολα το τετ α τετ στο 5′, έχοντας άπλετο χρόνο για να αποφασίσει.

Το δράμα δεν τελείωσε εκεί για τον Σόλσκιερ, καθώς στο 13′, Μαγκουάιρ και Σο δεν αποφάσισαν ποτέ ποιος θα πάρει την μπάλα, για να έρθει τελικά ο Κεϊτά. Αυτός άνοιξε δεξιά στον Άρνολντ και το γύρισμα αυτού βρήκε τον Ζότα, που έκανε το 2-0 με προβολή σε κενή εστία.

Παρ’ όλα αυτά, η επιθετική εικόνα της Γιουνάιτεντ συνέχισε να είναι καλή και να έχει φτάσει σε 2-3 καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, όμως η κάκιστη αμυντική λειτουργία την πρόδωσε.

Ο Γκρίνγουντ έφτασε πιο κοντά στο να ξαναβάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, όταν είδε τον Άλισον στο 29′ να αποκρούει δύσκολα το μακρινό σουτ του.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να είναι πιο απειλητική και ο Σαλάχ προειδοποίησε, πριν χτυπήσει. Από εφιαλτικό μακρινό γύρισμα του Ράσφορντ, ο Αιγύπτιος βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντε Χέα από πολύ δύσκολη γωνία στο 32′.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μαγκουάιρ, αλλά πάλι κανένας δεν πήγε στην μπάλα, με τον Κεϊτά να επωφελείται και να γυρίζει στη καρδιά της μικρής περιοχής, με τον Σαλάχ να τελειώνει τη φάση υποδειγματικά.

Ιστορικό γκολ, καθώς σκόραρε για δέκατο σερί ματς, αλλά το κυριότερο, έγινε ο κορυφαίος Αφρικανός σκόρερ της Premier League, ξεπερνώντας τον θρυλικό Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Το πάρτι δεν τελείωσε εκεί για τους φιλοξενούμενους, με τον Σαλάχ να σκοράρει ξανά στη τελευταία φάση του ημιχρόνου και να το κλείνει υποδειγματικά. Από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Φιρμίνο, Ρόμπερτσον και Ζότα, ο τελευταίος βρήκε τον Αιγύπτιο με γύρισμα και αυτός τελείωσε τη φάση για το 4-0.

MVP Ημιχρόνου: Ο Σαλάχ μπορεί να σκόραρε δις και να μοίρασε μία ασίστ, όμως η εμφάνιση του Κεϊτά ήταν πολύ μεγαλύτερη έκπληξη, τελειώνοντας το ημίχρονο με ένα γκολ και μία ασίστ, αλλά είχε συμμετοχή και στα τέσσερα γκολ. Τα τρεξίματα του βοήθησαν πολύ στην Λίβερπουλ να βρει χώρους. Ο Κλοπ δεν θα είναι τόσο στεναχωρημένος για την απουσία του Φαμπίνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν άλλη ιστορία, με τον Σαλάχ να συμπληρώνει το χατ-τρικ του μόλις στο 49′. Ο Χέντερσον σήκωσε φανταστικά την μπάλα για τον Αιγύπτιο, που βγήκε τετ α τετ και την τσίμπησε για το 5-0.

Ο εφιάλτης δεν είχε τέλος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς ο Ρονάλντο είδε το γκολ του στο 52′ να ακυρώνεται για οφσάιντ του ίδιου, ενώ ο Πογκμπά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά τη συνδρομή του VAR, στη συμπλήρωση μίας ώρας, για πολύ άσχημο τάκλιν με τα δύο πόδια πάνω στον Κεϊτά.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το τελευταίο μισάωρο δεν είχε πολλά να προσφέρει, σε σχέση με τα άλλα δύο, με τον Άρνολντ να φτάνει πιο κοντά σε ένα έκτο γκολ, όμως ο Ντε Χέα του το αρνήθηκε με εντυπωσιακή επέμβαση στο 71′.

Το πολυπόθητο γκολ της τιμής για τους “Κόκκινους Διαβόλους” δεν ήρθε ούτε στο 83′, όταν ο Καβάνι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από απόσταση αναπνοής, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 0-5, προς… ευχαρίστηση των φίλων της που σταμάτησε εκεί.

Κίτρινες: Σο (41′), Ρονάλντο (45+2′), Φρεντ (45+3′), Φερνάντες (46′), Μαγκουάιρ (55′), Γουάν-Μπισάκα (86′)

Κόκκινες: Πογκμπά (61′)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ (62′ Νταλό), Φερνάντες (62′ Καβάνι), Γκρίνγουντ (46′ Πογκμπά), Ρονάλντο

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ (27′ Τζόουνς), Χέντερσον, Κεϊτά (64′ Τσάμπερλεϊν), Ζότα, Φιρμίνο (76′ Μανέ), Σαλάχ