Σαν “σίφουνας” πέρασε από το Γουέμπλεϊ η Μάντσεστερ Σίτυ, επικρατώντας εμφατικά της Τότεναμ και κάνοντας ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της φετινής Premier League.

Στο 22o λεπτό ο Κομπανί έκανε μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα προς τον Γκάμπριελ Ζεσούς, με τον Βραζιλιάνο φορ να στοπάρει υπέροχα την μπάλα και να κάνει το ιδανικό τελείωμα, γράφοντας το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γιορίς ανατρέπει (εκτός περιοχής σύμφωνα με το ριπλέϊ) τον Στέρλινγκ, ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι, και ο Γκουντογκάν ευστόχησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα των “Citizens”. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, ο Χάρι Κέιν πέρασε ωραία κάθετη στον Έρικσεν, και ο Δανός επιθετικός μείωσε για την Τότεναμ (1-2).

Το δεύτερο ημίχρονο προμήνυε συγκινήσεις, και πραγματικά δεν έλειψαν, καθώς και οι μεν γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αλλά και οι δε φιλοξενούμενοι μπορούσαν να διερύνουν αρκετά το σκορ. Τελικά, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έδωσε τέλος στην σεμνή τελετή, κάνοντας το 1-3 μετά από ασταθή απόκρουση του Γιορίς.

Έτσι, η… υπερηχητική ομάδα του Πέπ Γκουαρδιόλα θέλει ακόμη μια νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το Πρωτάθλημα, που τόσο πολύ αξίζει μέσω της εικόνας της..