Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το καθήκον της απέναντι στη Μπρέντφορντ (2-0), ενώ η Τότεναμ υπέστη ήττα-σοκ εντός έδρας από την φοβερή Σαουθάμπτον (2-3).

Η Σίτι πήρε από νωρίς τα ηνία του ματς, είχε συντριπτικά την κατοχή, όμως φάση δεν μπορούσε να φτιάξει. Για να γίνει αυτό, ο Πεπ Γκουαρδιόλα χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 29’ όταν ο Ράγια πρόλαβε τον Στέρλινγκ και ο Ζοάο Κανσέλο σούταρε ψηλά. Μετά από αυτή τη φάση οι Πολίτες πήραν μπροστά. Στο 33’ το γυριστό του Στέρλινγκ πέρασε άουτ, όπως και το πλασέ του Λαπόρτ στο 35’. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 40’ όταν ο Στέρλινγκ ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή και από τη βούλα του πέναλτι ο Μαχρέζ σκόραρε για 7ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις (1-0). Η Σίτι έκλεισε το πρώτο μέρος με κατοχή πάνω από 80% αλλά στο 43’ η Μπρέντφορντ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με τον Χένρι αλλά το τελείωμά του πήγε στον Εντερσον.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν για να καθαρίσουν το ματς. Και αφού δεν το έκαναν στο 50’ και στο 55’ με τον πολύ δραστήριο, Ζοάο Κανσέλο, το έκαναν στο 69’ με τη βοήθεια του keeper της Μπρέντφορντ. Ο Ράγια, ενώ ήταν εξαιρετικός, έκανε το λάθος, ο Στέρλινγκ απέτυχε να τον νικήσει αλλά ο Ντε Μπρόινε το έκανε και έγραψε το 2-0 το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε αφού στη συνέχεια νέο σουτ του Κανσέλο και ένα του Ρόδρι δεν πήγαν στα δίχτυα.

Κακή εμφάνιση και δίκαιη ήττα για την Τότεναμ

Αν και προηγήθηκε δύο φορές, η Τότεναμ δεν είχε καθόλου καλή παρουσία στην άμυνα και ως συνέπεια αυτού ηττήθηκε εντός έδρας από την Σαουθάμπτον (2-3) και δεν μπόρεσε να πιάσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 18’ η ομάδα του Αντόνιο Κόντε άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μπέντναρεκ μετά από γύρισμα του Χόιμπιεργκ, όμως οι «Αγιοι» ισοφάρισαν με τον Μπρόγια πέντε λεπτά αργότερα. Το 1-1 έμεινε για το πρώτο μέρος παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερές ευκαιρίες και δοκάρι με τη ρουκέτα του Περόντ. Στην επανάληψη δοκάρι είχε η Τότεναμ με κεφαλιά του Κέιν στο 54’ και παρότι πήρε προβάδισμα με τον Σον στο 70’, η Σαουθάμπτον πήρε αυτό που άξιζε, τη νίκη δηλαδή, χάρη σε γκολ στο 79’ από τον Ελιουνούσι και στο 82’ από τον Τσε Ανταμς, αμφότερα από ασίστ του Γουόρντ-Πρόουζ (2-3).

Από την άλλη η Νόριτς παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, αφού «κόλλησε» στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο Πούκι μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια αφού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στα 38 δευτερόλεπτα! Ωστόσο η Νόριτς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της, με τον Ζαχά στο 60’ να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιντς που τσίμπησε βαθμό μέσα στην έδρα της Άστον Βίλα σε ένα συγκλονιστικό ματς που έληξε ισόπαλο με σκορ 3-3.

Ο Τζέιμς μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Κουτίνιο στο 30’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Ράμσεϊ χτύπησε δις στο 38’ και το 43’ κάνοντας το 3-1 για την Άστον Βίλα, μετά από ισάριθμες ασίστ του Κουτίνιο.

Ο Τζέιμς στο 45+1’ μείωσε σε 3-2 για να έρθει ο Γιορέντε στο 63’ να διαμορφώσει το τελικό 3-3.