Μια αναγεννημένη Λίβερπουλ θα περάσει εκκωφαντικά από το «Tottenham Stadium» με 3-1 χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση από το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο, σε ένα κλασικό αγγλικό ντέρμπι μεταξύ των «ρεντς» και των «σπιρουνιών», ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παίρνοντας μεγάλη «ανάσα»!

Στο ντέρμπι που δεν ήθελε να χάσει… κανείς, η Τότεναμ υποδέχθηκε την Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Μια λαβωμένη πρωταθλήτρια Αγγλίας, θα παραταχθεί με μια άμυνα άμεσης ανάγκης, με ένα αμυντικό της χαφ να παίζει σε ρόλο στόπερ, αφού τα υπόλοιπα δύο έχουν τεθεί εδώ και καιρό εκτός μάχης.

Για την Τότεναμ, ο Μουρίνιο θα αναγκαστεί να παρατάξει μια ενδεκάδα δίχως τους Ντέλε Άλι, Λο Σέλσο και Ρεγκιλόν, οι οποίοι ταλαιπωρούνται από μυϊκούς τραυματισμούς.

Ο αγώνας

Ήδη από το 2ο λεπτό η Λίβερπουλ θα χάσει μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μια μακρινή μπαλιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ θα βρει τον Μανέ, ο οποίος θα αστοχήσει από πάρα πολύ καλή θέση, στέλνοντας οριακά την μπάλα εκτός της εστίας του Γιορίς!

Και ένα λεπτό μετά, σε μια καρμπόν φάση, η Τότεναμ θα ανοίξει το σκορ με το συνήθη τρόπο, δηλαδή με συνεργασία Κέιν-Σον, με τον Νοτιοκορεάτη να υποδεικνύεται μέσω του VAR σε θέση οφ-σάιντ!

Και έτσι το ματς παίρνει… φωτιά, ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο.

Αρκετές φάσεις για αμφότερες τις ομάδες μέχρι το 14ο λεπτό, με την ομάδα του Κλοπ να έχει την κυριαρχία, όπως και στο παιχνίδι του «Άνφιλντ», όμως με την Τότεναμ, να είναι «φαρμακερή» στις κόντρες.

Στο 21′ θα έρθει ακόμα μια φάση για τους πρωταθλητές Αγγλίας, μέσω του Φιρμίνο, ο οποίος δοκίμασε ένα ξερό σουτ οριακά εκτός της περιοχής του Γιορίς, με τον Γάλλο όμως να μπλοκάρει σταθερά.

Και ένα λεπτό αργότερα τα «σπιρούνια» θα απαντήσουν, ξανά με τον Σον, καθώς μετά από όμορφη πάσα στον χώρο του Εντόμπελε, ο Νοτιοκορεάτης θα βρεθεί σε θέση βολής απέναντι στον Άλισον, όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ θα βγάλει το σουτ.

Στο 24′ ο Τιάγκο θα δει και την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, μετά από σκληρό τάκλιν πάνω στον Χόιμπιεργκ.

Και 6 λεπτά μετά την ίδια κάρτα θα δεχθεί και ο Μπέργκβαϊν για ένα τάκλιν στο Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Ένα σκληρό παιχνίδι, γεμάτο με ατομικές μονομαχίες, αντάξιες ενός ντέρμπι Τότεναμ-Λίβερπουλ. Από τέτοιες μονομαχίες, θα συνεχίσουν με ενοχλήσεις στην αναμέτρηση οι Κέιν και Ντάιερ.

Στο 42′ θα έρθει μια ακόμα καλή φάση για την Λίβερπουλ μετά από ώρα, αφού το πλασέ του Μανέ, ύστερα από μακρινή πάσα του Φιρμίνο, θα καταλήξει πάνω στον Γιορίς, ο οποίος με την σειρά του θα απομακρύνει την μπάλα.

Και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+4′), με μια μακρινή μπαλιά του μπαλιά ο Χέντερσον θα βρει τον Μανέ εντός της περιοχής του Γιορίς, εκείνος θα κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Φιρμίνο θα ανοίξει το σκορ προ κενής εστίας! Τότεναμ-Λίβερπουλ 0-1 στο φινάλε του πρώτου μισού!

Τρομερή ματσάρα στο δεύτερο ημίχρονο, με απολαυστικές στιγμές

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες θα προβούν σε αλλαγές με τον Μουρίνιο να περνάει στο ματς τους Λαμέλα και Ουίνκς αντί των Κέιν και Οριέ και τον Κλοπ να ρίχνει στο ματς τον Φίλιπς αντί του Μάτιπ.

Στο 47’η Λίβερπουλ θα καταφέρει με το καλημέρα στην επανέναρξη να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο οποίος θα πάρει το ριμπάουντ από το σουτ του Μανέ, το οποίο μπλόκαρε ο Γιορίς και θα γράψει το 0-2!

Δύο λεπτά μετά θα έρθει η άμεση απάντηση των Λονδρέζων, με ένα σουτ-βολίδα του Χόιμπιεργκ, το οποίο θα καταλήξει στο αριστερό παραθυράκι του Άλισον! Μειώνει σε 1-2 η Τότεναμ!

Στο 50′ ο Φίλιπς θα δεχθεί την πρώτη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Άτκινσον.

Ακόμα ένα τέρμα για τους αναγεννημένους πρωταθλητές Αγγλίας, αφού με ένα κοντρόλ του ο Φιρμίνο θα μοιράσει στον Τιάγκο, εκείνος θα δει στο χώρο αριστερά τον Μανέ, ο οποίος αμέσως θα δώσει στα δεξιά στο αμαρκάριστο Σαλάχ, που με χαρακτηριστική ευκολία θα εκτελέσει τον Γιορίς, γράφοντας το 1-3 προσωρινά! Ένα γκολ όμως που θα ακυρωθεί μέσω του VAR, αφού ο Φιρμίνο θα χρησιμοποιήσει το χέρι του για να κοντρολάρει στην αρχή της φάσης!

Στο 64′ ένα πολύ καλό σουτ του Φιρμίνο θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Γιορίς. Ακόμα μια τελική για την ομάδα του Κλοπ.

Τραγική άμυνα από τα «σπιρούνια», καθώς στο 65′ ο Σαντιό Μανέ θα γράψει το 1-3, μετά από μακρινή σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ από τα δεξιά! Ο Ρόντον ευθύνεται ξεκάθαρα αφού έχασε τον παίκτη της Λίβερπουλ, ο οποίος άνετα εκτέλεσε τον Γάλλο κίπερ της Τότεναμ!

Για τα επόμενα 11 λεπτά, η Λίβερπουλ θα κάνει συντήρηση των δυνάμεων της, κρατώντας την κατοχή, με την Τότεναμ να βρίσκει ελάχιστες ευκαιρίες για να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 78′ θα περάσει στον αγώνα για την Λίβερπουλ ο Τζόουνς στην θέση του Τιάγκο. Τρία λεπτά μετά στον αγωνιστικό χώρο θα περάσει και ο Γκάρεθ Μπέιλ αντί του Μπέργκβαϊν.

Στο 87′ ένας εκ των σκόρερ, ο Φιρμίνο θα δώσει την θέση του στον Ντιβόκ Οριγκί.

Καμία αξιόλογη φάση από τις αμφότερες ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, συν τις καθυστερήσεις, δείχνοντας πως και οι 22 παίκτες έχουν αποδεχτεί το αποψινό αποτέλεσμα.

Και με αυτό τον τρόπο, η Λίβερπουλ θα πάρει μια νίκη που της επαναφέρει την νοοτροπία που έχουν χτίσει στο μεγάλο Λιμάνι του «Νησιού», αυτή του νικητή. Από την άλλη, η Τότεναμ του «the special one», έχει αρκετά πράγματα να διορθώσει ανασταλτικά και αμυντικά, αφού η άμυνα της ευθύνεται κυρίως για την κακή της αποψινή εικόνα.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ρόντον, Ντάιερ, Ντέιβις, Οριέ (Ουίνκς 46′), Εντομπελέ, Χόιμπιεργκ, Ντόχερτι, Μπέργκβαϊν (Μπέιλ 81′), Κέιν (Λαμέλα 46′), Σον.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μάτιπ (Φίλιπς 46′), Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ, Τιάγκο (Τζόουνς 78′), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Φιρμίνο (Οριγκί 87′), Σαλάχ.