Η Τότεναμ κατάφερε να επικρατήσει της Μπράιτον με 2-1, με το πρώτο γκολ του Μπέιλ μετά την επιστροφή του. Το VAR ήταν ξανά πρωταγωνιστής, με τραγικές αποφάσεις εκατέρωθεν.

Γκάρεθ Μπέιλ, η μεγάλη επιστροφή! Ο Ουαλός βρήκε δίχτυα στην Premier League έπειτα από επτά χρόνια και 166 ημέρες και η Τότεναμ επικράτησε 2-1 της Μπράιτον εντός έδρας. Το τέρμα… λύτρωσης του Ουαλού έστειλε τους Λονδρέζους στη 2η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τη Λίβερπουλ.

H Tότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε και στο 11′ πήρε ένα πέναλτι από το πουθενά. Ο Λαλάνα έπεσε άτσαλα πάνω στον Κέιν, το VAR έδειξε πως η παράβαση ήταν εντός περιοχής και ο αρχηγός των Spurs δεν αστόχησε, φτάνοντας έτσι τα 198 γκολ με τον σύλλογο σε όλες τις διοργανώσεις. Τα σημάδια κόπωσης από τα διαδοχικά ματς εμφανίστηκαν, με την ομάδα του Μουρίνιο να μην έχει ρυθμό. Η Μπράιτον εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία των γηπεδούχων να δημιουργήσουν, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 42′ είχε καλή ευκαιρία, αλλά ο Μπερν δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Μπράιτον ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της επανάληψης, έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους και κατάφερε να σκοράρει. Στο 56′ ο διαιτητής δεν είδε ούτε στο… VAR το φάουλ στον Ντόχερτι και ο Λάμπτεϊ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-1. Οι Λονδρέζοι αντέδρασαν στο 68′ είχαν δοκάρι με τον Λαμέλα και δυο λεπτά αργότερα ο Κέιν είδε ξανά τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Η αλλαγή του Μπέιλ άλλαξε τη μοίρα του ματς. Ο Ουαλός μπήκε στο 70′ και… 200 δευτερόλεπτα μετά βρήκε δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά έπειτα από κεφαλιά του Ρεγκιλόν. Η Τότεναμ κράτησε το τρίποντο και πήρε μια σημαντική νίκη, την τέταρτη στη σεζόν!