Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να αποδράσει με την ισοπαλία (1-1) από το Λονδίνο κι έδειξε πως αντιδρά μετά την απόλυση του Σόλσκιερ.

Στη μετα-Σόλσκιερ εποχή η Γιουνάιτεντ πήρε την πρωτιά στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ με διπλό στην Ισπανία και δεν έχασε σε ντέρμπι της Ρremier League. Ναι, με τον Κάρικ στον πάγκο της και τον Ράνγκνικ να δίνει οδηγίες η Μάντσεστερ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την φορμαρισμένη Τσέλσι στο Λονδίνο! Ετσι, οι Μπλε είδαν την απόσταση από τη 2η Σίτι να μειώνεται στον πόντο, ενώ η Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο -5 από την τετράδα. Οι «Κόκκινοι» έμειναν αήττητοι για 8ο σερί παιχνίδια κόντρα στην Τσέλσι, το καλύτερο από το… 1950.

Η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε στο ματς χωρίς τον Κριστιάνο, αλλά με τον Μάτιτς βασικό και τον Μπρούνο σε ρόλο… φορ. Το αρχικό πρέσινγκ δεν απέδωσε καρπούς, αντίθετα τα κενά στην άμυνα ήταν πολλά. Στο 4′ οι Λονδρέζοι απείλησαν. Τραγική αντίδραση της άμυνας, ο Οντόι βγήκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Ντε Χέα. Οι Μπλε πίεζαν αρκετά στο 20λεπτο, με τη Μάντσεστερ να μην είναι σε θέση να αντιδράσει. Μάλιστα, στο 31′ οι Λονδρέζοι πλησίασαν στο γκολ, όμως στη σουτάρα του Ρούντιγκερ ο Ντε Χέα με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε το μηδέν! Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλύτερα και στο 36′ ήρθε ακόμα μια καλή φάση. Από το σοβαρό λάθος του Μπρούνο, ο Οντόι πήρε τη μπάλα το πλασέ όμως μπλόκαρε ο Ντε Χέα.

Κι όμως, η Γιουνάιτεντ στην πρώτη τελική της φάση πέτυχε γκολ. Στο 50 λεπτό ο Ζορζίνιο έκανε τεράστια γκάφα, ο Σάντσο έφυγε… σφαίρα και σημείωσε το πρώτο του τέρμα στην Premier League. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα η πίεση των γηπεδούχων έγινε εντονότερη και παρά την είσοδο του Κριστιάνο, η Τσέλσι είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε από ένα τραγικό λάθος του Μπισάκα. Στο 67′ ο αμυντικός της Γιουνάιτεντ βρήκε το πόδι του Τιάγκο και ο Ζορζίνιο πήρε… εκδίκηση πετυχαίνοντας το 1-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα οι Μπλε έκαναν τα πάντα, αλλά ο Βέρνερ στο 79′ , ο Λόφτους Τσικ στο 84′ και στις καθυστερήσεις ο Ρούντιγκερ έχασαν καλές ευκαιρίες να δώσουν το πολυπόθητο τρίποντο.