Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες και με κορυφαίο τον Έιμπραχαμ που πέτυχε δυο γκολ επικράτησε 3-0 της Γουέστ Χαμ και πλησίασε την κορυφή.

H Tσέλσι δε βρέθηκε σε καλό βράδυ, δεν εντυπωσίασε με την εικόνα της, ωστόσο δυο απανωτά «χτυπήματα» του Έιμπραχαμ ήταν αρκετά για να της δώσουν τη νίκη με 3-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ετσι, η ομάδα του Λάμπαρντ επέστρεψε στις νίκες και πλησίασε στο -6 από την κορυφή. Η Γουέστ Χαμ που διαμαρτύρεται για το ακυρωθέν γκολ του Μπόουεν (στο 1-0) είχε θέληση, αλλά όχι λύσεις στην επίθεση. Άλλωστε, ολοκλήρωσε το ντέρμπι χωρίς τελική στο στόχο!

Ξεκίνημα με γκολ για την Τσέλσι

Το πρώτο δεκάλεπτο του ντέρμπι τα είχε όλα, τον ανησυχητικό τραυματισμό του Τσίλγουελ που αποχώρησε με πόνους στον αστράγαλο, το ακυρωθέν γκολ του Ράις και το 8ο τέρμα της Τσέλσι από κόρνερ! Ναι, στο 10ο λεπτό οι Μπλε προηγήθηκαν όταν από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μάουντ (50ο ματς στην Πρέμιερ, ο νεαρότερος Βρετανός των Μπλε μετά τον Τέρι), ο Σίλβα με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Οι Μπλε ήταν καλύτεροι, κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους που έκαναν ίσως το πιο νωθρό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα. Η Τσέλσι πάντως δεν το εκμεταλλεύθηκε, αν και είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση. Τα «Σφυριά» πάντως ανέβασαν ρυθμό μετά το 20΄και στο 26′ είχαν καλή στιγμή, αλλά το διαγώνιο του Κρέσγουελ δε βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, όταν ο Μπόουεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής είδε… φάουλ στον Σίλβα, ενώ δεν πήγε ποτέ στο VAR. To τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στην Τσέλσι, η οποίς έκλεισε με μια μεγάλη φάση, αλλά ο Βέρνερ σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι.

«Καθάρισε» ο Έιμπραχαμ!

Στην επανάληψη το ματς δεν είχε ρυθμό, η Τσέλσι έδωσε βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι, με τη Γουέστ Χαμ να έχει την κατοχή και τις προσπάθειες για την ισοφάριση. Ο Μόγιες πέρασε και τον Μπρενράχμα για να κάνει δύσκολη τη ζωή των Μπλε που έδειχναν εγκλωβισμένοι. Ωστόσο, η πίεση δεν έφερε αποτέλεσμα, με τον Αλέ να είναι σε πολύ κακό βράδυ! Αντίθετα, η Τσέλσι στην καλύτερη της φάση στην επανάληψη «καθάρισε» το ντέρμπι. Ο Έιμπραχαμ άρχισε τη φάση, άνοιξε ωραία για τον Μάουντ, ο τελευταίος μοίρασε στον Βέρνερ και ο Γερμανός με κάτι σαν… πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Έιμπραχαμ να πετύχει το 2-0. Η Τσέλσι βρήκε τη Γουέστ Χαμ μουδιασμένη και με δεύτερη «σφυριά» του Έιμπραχαμ στο 80′ σημείωσε το 3-0. Οι Μπλε θα μπορούσαν και τέταρτο τέρμα, αλλά στο 89’ ο Βέρνερ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!