Το τρένο της Τσέλσι με οδηγό τον Τούχελ εκτροχιάστηκε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς υπέστη εξευτελιστική ήττα με 5-2 από την Γουέστ Μπρομ, που πλέον αρχίζει να ελπίζει σε παραμονή.

Τι είναι η Premier League; Είναι το πρωτάθλημα που μπορεί η προτελευταία και σχεδόν πεσμένη Γουέστ Μπρομ να πάει και να ρίξει ντόρτια στην Τσέλσι που μάχεται για ένα εισιτήριο Premier League. Είναι το πρωτάθλημα που μία ομάδα που δεν μπορεί να σταυρώσει αποτέλεσμα, νίκη, γκολ να πάει και να διασύρει στην έδρα της μία ομάδα τρέχει αήττητο σερί 15 αγώνων και σε λίγες ημέρες παίζει με την Πόρτο στα προημιτελικά του Champions League.

Είναι ένα πρωτάθλημα, όπου η λογική πάει περίπατο, σε ένα βράδυ ο καθένας μπορεί να κερδίσει οπουδήποτε τον οποιονδήποτε. Μέχρι στιγμής, τα πάντα στην θητεία του Τόμας Τούχελ στο Λονδίνο πήγαν δεξιά. Ε, αυτή τη φορά όλα πήγαν στραβά.

Παρότι οι μπλε άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Πούλισιτς, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από φάουλ του Αλόνσο στο δοκάρι (27’, 1-0), αυτό που ακολούθησε ήταν το απόλυτο σενάριο καταστροφής.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τιάγκο Σίλβα αποβλήθηκε για «ψαλίδι» στα πόδια του Φίλιπς και αίφνης όλα άλλαξαν.

Ο γάτος Σαμ Αλαρντάις αντικατέστησε τον Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς με τον φορ Ρόμπινσον και οι μπάγκις έγιναν η κυρίαρχη ομάδα στο γήπεδο. Το ματς γύρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, όταν ο Ματέους Περέιρα νίκησε δις την στατική άμυνα των Λονδρέζων που μετά την αποβολή του Τιάγκο Σίλβα πελάγωσε.

Ο άτυχος Μάρκος Αλόνσο σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι (54’), φάση που αφύπνισε την Γουέστ Μπρομ που αποφάσισε να τελειώσει το παιχνίδι. Από εκπληκτική κόντρα, ο Ρόμπινσον με βολέ στην κίνηση έκανε το 1-3 (63’), ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ματέους Περέιρα έφτιαξε το τέταρτο γκολ στον Ντιανέ, που σαν σε προπόνηση έκανε το 1-4 (68’).

Ο Μάουντ έδωσε ελπίδες, μειώνοντας άμεσα σε 2-4 (71’), όμως στο τέλος είχε και… γλυκό, αφού στις καθυστερήσεις ο Ρόμπινσον έκανε το 2-5, με την Γουέστ Μπρομ να έχει σκοράρει στα δύο φετινά παιχνίδια πρωταθλήματος με την Τσέλσι τα 8 από τα 25 της τέρματα σε όλο το πρωτάθλημα!