Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ πέρασε σαν “σίφουνας” από το Stamford Bridge, νικώντας με 2-0 την Τσέλσι. Εκπληκτική εμφάνιση του Μανέ με δύο γκολ, φάση του αγώνα η αποβολή του Κρίστενσεν.

Το πρώτο ντέρμπι μεταξύ ομάδων του Big-6 κατέληξε στα χέρια της ομάδας του Μέρσισαϊντ και έδειξε πως θα υπερασπιστεί με κάθε τρόπο τα σκήπτρα της Premier League.

Ο Φαμπίνιο φαινόταν να είναι ο αδύναμος κρίκος, καθώς αντικατέστησε τον τραυματία Γκόμεζ στα στόπερ. Αντ’ αυτού, ήταν από τους καλύτερους και “έσβησε” τον Βέρνερ και τον Χάβερτς.

Ο Μανέ είναι ο παίκτης “clutch” της Λίβερπουλ και το επιβεβαίωσε ξανά. Έχει μάθει που πρέπει να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει εύκολα.

Αγώνας:

“Μπλε” και “κόκκινοι” μπήκαν νωθρά στην αναμέτρηση και τελείωσαν με τον ίδιο τρόπο. Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε θέαμα, αλλά η αποβολή του Κρίστενσεν στις καθυστερήσεις άλλαξε τα δεδομένα.

Υποψίες φάσεων και όχι φάσεις είχε το πρώτο μέρος. Λάμπαρντ και Κλοπ διάβασαν εξαιρετικά το παιχνίδι και αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς η αρμάδα του Γερμανού τεχνικού “κατάπιε” τους Λονδρέζους. Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν άργησε να φανεί.

Ο Μανέ ήταν αυτός που ανέλαβε τον ρόλο του δήμιου. Σκόραρε δις στο 50′ και 54′ και τελείωσε με διαδικαστικό χαρακτήρα την αναμέτρηση (μπαμ-μπαμ).

Εξαιρετική ανάπτυξη στο πρώτο γκολ, με τον Φιρμίνο να βρίσκει το κεφάλι του Σενεγαλέζου και αυτός ανενόχλητος νίκησε τον Κέπα.

Και μιας ο Ισπανός τερματοφύλακας έβλεπε ότι το ματς δεν θα γυρίσει, “δώρισε” την μπάλα στον Μανέ, για να κάνει δύο τα τέρματα του και της ομάδας του.

Η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων να μπουν ξανά στο ματς ήρθε στο 75′, αλλά ο Ζορζίνιο νικήθηκε από τον Άλισον σε εκτέλεση πέναλτι.

Το υπόλοιπο παιχνίδι μετά το 54′ ήταν διαδικαστικό και οι “κόκκινοι” κατέβασαν ταχύτητα, σεβόμενοι τον αντίπαλο.

Κόκκινες: Κρίστενσεν (45+1′)

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Κέπα, Αλόνσο, Ζούμα, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Κόβασιτς, Ζορζίνιο (79′ Μπάρκλεϊ), Καντέ, Μάουντ, Βέρνερ (79′ Έιμπραχαμ), Χάβερτς (46′ Τομόρι)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Φαμπίνιο, Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (46′ Τιάγκο), Κεϊτά (64′ Μίλνερ), Μανέ, Φιρμίνο (86′ Μιναμίνο), Σαλάχ