Η Τσέλσι ξεκίνησε ιδανικά με δύο γκολ του Βέρνερ κόντρα στην Σαουθάμπτον, προηγήθηκε ξανά με 3-2 αφού ισοφαρίστηκε σχετικά εύκολα, και στο τέλος δεν πήρε την νίκη. Νέα απώλεια βαθμών για τους “Μπλε”, άλυτα τα αμυντικά προβλήματα.

Κανονικά, ο τίτλος ήταν προετοιμασμένος να είναι Τσέλσι über alles. Ο Τίμο Βέρνερ άφηνε για πρώτη φορά τα διαπιστευτήρια του με την φανέλα της Τσέλσι, το πατριωτάκι του ο Κάι Χάβερτς είχε σκοράρει κι αυτός, όλα έδειχναν ότι η νίκη των μπλε θα είχε γερμανικό χρώμα.

Ωστόσο, όσο η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ δεν μπορεί να έχει την στοιχειώδη αμυντική σοβαρότητα, δεν μπορεί να κερδίσει κανέναν. Οι Λονδρέζοι με μία σούπερ νεανική τετράδα μπροστά (Μάουντ, Χάβερτς, Πούλισιτς, Βέρνερ) πετούσαν φλόγες μπροστά, όμως οι πίσω χαλούσαν ότι έφτιαχναν οι μπροστά.

Ο Βέρνερ με δύο προσωπικά γκολ (15’, 28’) έδειξε ότι μπορεί να γίνει το εννιάρι που ονειρεύονται οι Λονδρέζοι, όμως πίσω τα δώρα ήταν συνεχόμενα. Ένα φτηνό πούλημα της μπάλας από τον Χάβερτς έφερε το 2-1 με τον Ινγκς (43’), ενώ μία κωμική φάση με πρωταγωνιστές τους Ζουμά και Κέπα έφερε την ισοφάριση από τον Τσε Άνταμς (57’).

Παρότι οι μπλε ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα με ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Βέρνερ – Χάβερτς και πλασέ του τελευταίου (59’, 3-2), δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς και το πλήρωσαν.

Σε στατική φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η άμυνα των γηπεδούχων δεν κατάφερε να απομακρύνει ποτέ και σε φάση διαρκείας, ο Βέστεργκααρντ έγραψε το 3-3, σε μία ακόμα οδυνηρή απώλεια για την Τσέλσι, που βρίσκεται ήδη στο -5 από την κορυφή, με 9 γκολ παθητικό μετά από 5 παιχνίδια!