Η Τσέλσι του υπερβολικά συντηρητικού Τούχελ επέλεξε το… κρυφτούλι, η Σίτι την «πάτησε» καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και τελικά δικαιώθηκε, με τον Ζεσούς να σκοράρει και χαρίζει στην πρωταθλήτρια ένα πολύτιμο διπλό!

Οι δυο προπονητές δεν επιφύλασσαν ιδιαίτερες εκπλήξεις, όσο αναφορά την τακτική προσέγγιση της σπουδαίας αυτής αναμέτρησης. Με false nine τον Φόντεν, κύριο εκφραστή των επιθέσεων σε ρόλο half-winger τον Γκρίλις η Σίτι, με όλους τους παίκτες πίσω απ΄την μπάλα και όπλο την συνεργασία Λουκάκου-Βέρνερ σε ανοιχτό γήπεδο η Τσέλσι.

Ήταν ξεκάθαρο από τα πρώτα κιόλας λεπτά, το πως θα κυλήσει το παιχνίδι στο Λονδίνο. Η φιλοσοφία του Πεπ ευδιάκριτη, η κυριαρχία της Σίτι αδιαμφισβήτητη. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η κατοχή άγγιξε το 70% στο πρώτο 20λεπτο. Η πρώτη υποψία απειλής ωστόσο, ήρθε από τους παθητικούς φιλοξενούμενους. Ο Ζορζίνιο μοίρασε στον Λουκάκου, εκείνος έδωσε χρόνο στον Βέρνερ να κάνει την κίνηση, ο Βέλγος έσπασε στον Αλόνσο που βρήκε τον Γερμανό στο τρέξιμο, εκείνος προσπάθησε να βρει εκ νέου τον θηριώδη επιθετικό, με τον Ντίαζ να παρεμβάλλεται σωτήρια στο 16′.

Η Σίτι δυσκολευόταν αρκετά στο σετ παιχνίδι, κόντρα σε μια ομάδα που με την στάση της προσκαλούσε τον αντίπαλο χωρίς να τον πιέζει ιδιαίτερα, με τις μοναδικές απειλές για την εστία του Μεντί -εάν μπορούν να χαρακτηριστούν ως τέτοιες- να έρχονται μετά από τα μακρινά σουτ των Ρόντρι (33′) και ντε Μπρόινε (39′).

Η πιο καθαρή φάση των Πολιτών ήρθε τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45′, όταν ο Φόντεν γύρισε στον Ζεσούς, εκείνος έκανε το κοντρόλ με τον ώμο στο ύψος του πέναλτι, αλλά το τελείωμα του ήταν απογοητευτικό, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει χωρίς τελική εντός εστίας.

Εάν η παραπάνω εικόνα πιστοποιεί το πόσο παθητική ήταν η στάση της Τσέλσι σε αυτό το πρώτο μέρος, αυτό που θα ακολουθούσε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως θεία δίκη. Ο Κανσέλο βρέθηκε με την μπάλα εκτός περιοχής μετά από μια άτσαλη εκτέλεση κόρνερ, δοκίμασε την τύχη του, το σουτ του κατέληξε στα πόδια του Ζεσούς, που πλάσαρε (53′) και μετά από κόντρα στον Ζορζίνιο, βρήκε δίχτυα στην πρώτη τελική εντός στόχου που καταγράφηκε στο παιχνίδι!

Ένα γκολ έδειχνε να χρειαζόταν για να ανοίξει το ντέρμπι και αυτό ακριβώς έγινε μετά το 1-0 του Βραζιλιάνου επιθετικού. Ο Τούχελ εξαναγκάστηκε να αλλάξει άρδην την τακτική του, επιλογή που έκρυβε ρίσκα, αλλά άλλαξε δραστικά την εικόνα της αναμέτρησης. Η Σίτι έβρισκε πλέον με μεγάλη ευκαιρία ανοιχτούς χώρους, η ψυχολογία ήταν σαφώς με το μέρος της και τα πράγματα δεν έδειχναν ιδανικά για την Τσέλσι.

Οι Μπλε δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί, ακόμη και μετά από τις αλλαγές προς αυτήν την κατεύθυνση, με το σύνολο του Πεπ να φτάνει σε αρκετές περιπτώσεις στο τελειωτικό χτύπημα. Αρχικά μετά από μια υπέροχη εκδήλωση αντεπίθεσης στο 61′ με τον Τιάγκο Σίλβα να στερεί το δεύτερο γκολ στον συμπατριώτη του, στην συνέχεια με τον Λαπόρτ να αστοχεί από κοντά (79′) μετά από μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, με τον Γκρίλις να κλείνει την… πόρτα των χαμένων ευκαιριών (85′) με ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ που βρήκε νικητή τον Μεντί.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα με την Σίτι να στέλνει μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση και την Τσέλσι να πρέπει να αναθεωρήσει πράγματα εάν θέλει να διεκδικήσει πραγματικά τον τίτλο…