Η 3η στην βαθμολογία, Ατλέτικο Μαδρίτης, υποδέχτηκε την Ρεάλ Σοσιεδάδ τρείς μέρες μετά την ήττα σοκ και αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Γέιδα με 2-3.

Η Σοσιεδάδ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία του με το εύστοχο πέναλντι του Χοσέ Γουίλιαμ, παίρνοντας αυτό που άξιζαν μέχρι εκείνη τη στιγμή!

Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης η Ατλέτικο, ανέλαβε αυτή απόλυτα τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να ισοφαρίσει χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες κυρίως με σουτ του Κορέα ωστόσο, δεν κατάφερε τίποτα αξιόλογο πριν τη λήξη του 45λεπτου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με σκορ 0-1.

Στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα με σκοπό να βρουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν εκμεταλλέυτηκαν τις ευκαιρίες του Κόκε και του Χοσέ Χιμένεζ. Η ισοφάριση ήρθε στο 63ο λεπτό με το σουτ του Φελίπε Λουίζ.

Η είσοδος των Τόρρες και Καράσκο στο 70ο λεπτό βοήθησαν την ομάδα του Σιμεόνε να εντίνει τη πίεσή της. Στο 72ο λεπτό ο Γκριεζμάν έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά, με την κεφαλιά του να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα της Σοσιεδάδ! Στο 78ο λεπτό οι «Βάσκοι», έχασαν τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Ζουτουρούθα να φεύγει λίγο άουτ.

Στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Τελικά η ομάδα που κατάφερε να σκοράρει, ήταν η Ατλέτικο με κοντινή προβολή στο 88ο λεπτό, παίρνοντας έτσι μία πολύτιμη νίκη.