Ο αέναος Ιάγκο Άσπας έγινε 7ος σκόρερ στην ιστορία της La Liga και η Θέλτα προσπέρασε την Αλαβές χάρη στο 1-2 στο χιονισμένο «Μεντιθορόθα».

Μία ακόμα απόδειξη πως η Θέλτα αποδίδει πολύ καλύτερα μακριά από το Βίγκο, το νέο διπλό στην έδρα της Αλαβές. Το γρήγορο τέρμα του Σάντι Μίνα (11’, 0-1) έβαλε φωτιά στο ματς, με τους Βάσκους να απαντούν άμεσα με τον μόνιμο σκόρερ τους, τον Χοσέλου (21’, 1-1) σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Το χιόνι που άρχισε να πέφτει στο ημίχρονο, έκανε λευκό το τοπίο, όμως το παιχνίδι έγινε ακόμα καλύτερο. Ο Λουμ σημάδεψε το δοκάρι στο 54ο λεπτό στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Αλαβές για να πάρει προβάδισμα, όμως η Θέλτα βρήκε τον τρόπο να αποδράσει με την νίκη.

Ο Ιάγκο Άσπας αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε για χέρι του Αγκιρεγαμπίρια, όμως πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2 (70’) που ήταν αρκετό στους Γαλιθιάνους για να φτάσουν στην νίκη και να πάρουν απόσταση πέντε βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού.