Εμφανώς επηρεασμένη από το… πνεύμα των κινηματογραφικών βραβείων, η Θέλτα έφερε «τούμπα» το ματς με την Λας Πάλμας, επικράτησε με 2-1 κι εξακολουθεί να… γλυκοκοιτάζει την Ευρώπη! Σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση οι ηττημένοι.

Πολλές φορές η στατιστική ενός αγώνα λέει ψέματα για την εξέλιξή του. Στην προκειμένη περίπτωση αποτυπώθηκε η αλήθεια. Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες μοιράστηκαν τόσο την κατοχή της μπάλας (51% για τους γηπεδούχους έναντι 49% για τους φιλοξενούμενους), όσο και τις ευκαιρίες για γκολ (3 {1 στον στόχο} έναντι 4 {2 στον στόχο} αντίστοιχα). Αναμενόμενα το 0-0 ήταν και το σκορ του 45λεπτου.

Πολύ καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λας Πάλμας να βάζει «φωτιά» στο ματς, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με το τέρμα του Εσπόσιτο στο 53’ (0-1). Η χαρά της ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, διότι η Θέλτα απάντησε άμεσα με «δράστη» τον Τζόνι στο 62’, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν τα… ηνία του αγώνα κι έφτασαν σε μια σπουδαία ανατροπή χάρη στο γκολ του Ερνάντες στο 89’ (2-1)!

Με το αποτέλεσμα αυτό η Θέλτα έφτασε τους 38 βαθμούς και συνεχίζει να… γλυκοκοιτάζει την Ευρώπη, ενώ η Λας Πάλμας παρέμεινε στους 18 βαθμούς και στις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της LaLiga.