Στο της 6ης αγωνιστικής στην La Liga, η Αθλέτικ Μπιλμπάο και η Λεβάντε υποδέχτηκαν τις Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα, αντίστοιχα.

Στο Μπιλμπάο έλαχε… όλα να κριθούν στο 96′, με την Βαγιεκάνο να παίρνει μια σπουδαία νίκη (1-2), ενώ η Θέλτα πήρε σπουδαία νίκη-ανάσα που την έβγαλε από την ζώνη του υποβιβασμού (0-2).

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2

Στο πρώτο μέρος, η Ράγιο μόλις στο 5′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκαρσία, με την Μπιλμπάο να απαντά στο 33′ με αυτογκόλ του Κις, διαμορφώνοντας το 1-1, σκορ στο οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην ανάπαυλα, το ματς παρέμενε μοιρασμένο και αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές στην επίθεση. Τίποτε δεν άλλαξε εντυπωσιακά μέχρι και το 96′. Εκεί, με γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σπουδαία νίκη (1-2)!

Λεβάντε-Θέλτα 0-2

Εξαιρετικά ισορροπημένο το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού χωρίς κάποια εντυπωσιακή φάση. Μοιραία το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν… Ο Ιάγκο Άσπας άνοιξε το σκορ για την Θέλτα στο 66′, με την Λεβάντε να κερδίζει πέναλτι στο 69′, το οποίο και έχασε ο Μάρτι. Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το έπραξαν οι φιλοξενούμενοι στο 85′ με τον Μέντεζ που διαμόρφωσε το 0-2, σκορ που έμεινε μέχρι και το φινάλε.