Έχοντας τον Ιάγκο Άσπας σε… μεγάλα κέφια (σκόραρε δις), η Θέλτα κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας με 3-2 της αξιόμαχης Μπέτις. Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται μια… ανάσα από την είσοδο τους στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη!

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Θέλτα και Μπέτις, με ελάχιστες απειλητικές στιγμές για τις δύο ομάδες και τους φιλοξενούμενους να έχουν μια… ανούσια κατοχή της μπάλας. Αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το «κεφάλι» στο σκορ και να πάνε προηγούμενοι στην ανάπαυλα, ήταν οι γηπεδούχοι, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ιάγκο Άσπας στο 12ο λεπτό.

Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Μαξιμιλιάνο Γκόμες «έγραψε» το 2-0 για την Θέλτα στο 57’, με τους γηπεδούχους να πιστεύουν πως… κλείδωσαν τη νίκη, κάτι που ωστόσο απείχε από την πραγματικότητα. Συγκεκριμένα, η Μπέτις ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με «δράστη» τον Σέρχιο Λεόν στο 71’ (2-1) ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Άσπας όμως… ξαναχτύπησε στο 79’ (3-1) βάζοντας τέλος στα «όνειρα» των φιλοξενούμενων που απλώς κατάφεραν να διαμορφώσουν το τελικό 3-2 στο 90+1’ με πέναλτι του Αντρές Γκουαρδάδο.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Θέλτα μείωσε στους δύο βαθμούς της διαφορά της από την έκτη της βαθμολογίας Σεβίλλη, θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League το καλοκαίρι! Από την άλλη, η Μπέτις έμεινε στην 13η θέση της LaLiga μαζί με τη Μπιλμπάο.