Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε την εκπληκτική φέτος Μπέτις, που κυνηγάει την απευθείας έξοδός της στο Europa League της νέας σεζόν.

Στο 27ο λεπτό, το πολύ δυνατό σουτ του Ινιάκι Ουίλιαμς τράνταξε το δοκάρι του Λόπεζ. Στο 42ο λεπτό η Μπιλμπάο είχε δεύτερο δοκάρι σε τρομερό σουτ του Μίκελ Ρίκο από μακρινή απόσταση. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ανωτερότητα της Μπιλμπάο επιβραβεύτηκε στο 77ο λεπτό, με το γκολ του Ίκερ Μουνιαΐν με μία έξοχη κεφαλιά. Στο 86ο λεπτό, η Μπέτις έχασε πολύ καλή ευκαιρία να πάρει τον βαθμό, καθώς το πολύ καλό μακρινό σουτ του Φαμπιάν Ρουίζ απέκρουσε δύσκολα ο Αριθαμπαλάγα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Μπιλμπάο να σταματάει το «ευρωπαϊκό» σερί της Μπέτις.