Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε πάρτυ απέναντι στη Γρανάδα, καθώς επικράτησε με 6-1, ενώ ο Λουίς Σουάρες πραγματοποίησε ονειρικό ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ντιέγο Κόστα έκανε το 1-0, ενώ επτά λεπτά μετά ο Σαούλ είδε τον τερματοφύλακα της Γρανάδα να του λέει «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη ο εξαιρετικός Κορέα, καθάρισε στο 47′ την υπόθεση νίκη με τον Ζοάο Φέλιξ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στα μέσα του ημιχρόνου (65′).

Είκοσι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Λουίς Σουάρες έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα της Μαδρίτης και χρειάστηκε μόλις 3′ για να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο Ουρουγουανός είχε ασίστ για το 4-0 του Γιορέντε και στο 85ο λεπτό πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα, πριν διαμορφώσει το τελικό 6-1 (είχε σκοράρει ο Μολίνα για τους φιλοξενούμενους 87′) στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και έτσι η Ατλέτικο άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν.