Η Ατλέτικο Μαδρίτης αποδεικνύει πως δεν αντέχει στην κορυφή και η Λεβάντε την έριξε στο καναβάτσο επικρατώντας με 2-0. Πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για τους “Ροχιμπλάνκος”.

Όλοι έχουν πέσει πάνω της. Όλοι την κυνηγάνε. Η πίεση είναι όλη στο εσωτερικό της. Χτυπήθηκε σε μεγάλο βαθμό από τον Covid-19. Ήρθε και το ντεφορμάρισμα. Η Ατλέτικο Μαδρίτης τώρα θα δείξει από τι υλικό είναι φτιαγμένη και αν αντέχει να πάει ως το τέλος και να πάρει το πρωτάθλημα.

Εδώ και περίπου ένα μήνα αγκομαχάει, όμως σχεδόν πάντα έβρισκε τρόπο να ξεγλιστράει. Αυτή τη φορά όμως, η γκέλα ήρθε. Η Λεβάντε με υποδειγματικό παιχνίδι έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει στην Μαδρίτη την Ατλέτικο (0-1) και πλέον η μάχη για την κορυφή της La Liga παίρνει εκ νέου φωτιά.

Οι λεβαντίνοι προειδοποίησαν από νωρίς με χαμένο τετ-α-τετ του Μοράλες (7’) και έψαχναν σε κάθε περίπτωση την κόντρα απέναντι σε έναν αντίπαλο που… ψαχνόταν. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και βρήκαν δίκαιο προβάδισμα με το 11ο φετινό γκολ του Χοσέ Μοράλες, σε μία φάση που η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Όμπλακ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ξύπνησε στην επανάληψη, όμως το άγχος έκανε την εμφάνιση του. Το φάουλ του Λουίς Σουάρες σταμάτησε στο δοκάρι (57’), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός είδε το γκολ του να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ.

Στο μονότερμα των ροχιμπλάνκος, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλό βράδυ τον τερματοφύλακα Κάρδενας, που κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο τέλος.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ ο Όμπλακ είχε κατέβει στην αντίπαλη περιοχή μπας και βρει το γκολ της ισοφάρισης, η Λεβάντε έφυγε στην κόντρα και με τον Ντε Φρούτος έκανε το 0-2 (95’) σε ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα που μπορεί να φέρει την Ρεάλ Μαδρίτης στο -3 από την κορυφή, εφόσον κερδίσει αργότερα την Βαγιαδολίδ εκτός έδρας.