Η Βιγιαρεάλ κρατούσε με… νύχια και με δόντια τη νίκη μέχρι το 95′, αλλά με το αυτογκόλ  του Μαντί στο 96′ είχε το τρίποντο να χάνεται μέσα από τα χέρια της!

Η Βιγιαρεάλ έφτασε πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό στο «Wanda Metropolitano», αλλά η Ατλέτικο, έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2).

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, που οι όποιες φάσεις στα δύο καρέ, πέρασαν ανεκμετάλλευτες, στο δεύτερο, ο ρυθμός άλλαξε και η Βιγιαρεάλ, προηγήθηκε στο 52’, με τον Τριγκέρος, με την Γέρεμι Πίνο να κάνει την ασίστ.

H αντίδραση της Ατλέτικο, ήταν άμεση, καθώς στο 56’, ο Σουάρες με σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1. Καράσκο και Κορέα, δεν κατάφεραν να βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους και στο 74’, πάλι από ασίστ του Γέρεμι Πίνο, ο Νταντζούμα πέτυχε το παρθενικό του γκολ, με τη Βιγιαρεάλ, για το 1-2.

Οι πρωταθλητές, πίεσαν πολύ για την ισοφάριση, είχαν διάφορες ευκαιρίες και η λύτρωση γι’αυτούς, ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάντι, να στέλνει με απίστευτο τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το τελικό 2-2.

Αυτή, ήταν η πρώτη απώλεια της Ατλέτικο σε τρία παιχνίδια στη La Liga φέτος, ενώ για τη Βιγιαρεάλ, ήταν η τρίτη ισοπαλία, σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος.