Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, όμως Γιορέντε και Σουάρες «ξελάσπωσαν» τους γηπεδούχους (2-1) που πλέον βρίσκονται στο +6 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έπαιξε ξανά με τη… φωτιά, έμεινε πίσω στο σκορ όμως ο εξαιρετικός Μάρκος Γιορέντε και ο συνήθης ύποπτος Λουίς Σουάρες γύρισαν το ματς και κράτησαν στο +6 από την Μπαρτσελόνα τους «ροχιμπλάνκος».

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Μαρθελίνο άνοιξε το σκορ. Ο Γουίλιαμς έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισε μέσα στην περιοχή τη μπάλα με τον Ίκερ Μουνιαίν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας και να σκοράρει στο 21ο λεπτό για το 0-1.

Μετά το γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω και στις καθυστερήσεις το… πλήρωσαν. Ο Τόμας Λεμάρ μετά από εξαιρετική κυκλοφορίας της μπάλας βρήκε τον Γιορέντε που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με το… καλημέρα στην επανάληψη (50′) ο Λουίς Σουάρες κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε εύκολα και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι «ροχιμπλάνκος» κράτησαν με ευκολία το 2-1 καθώς οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα της ομάδας του Σιμεόνε που πήρε μια πολύ σημαντική νίκη μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Ρεάλ.