Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα με ένα αλήτικο τελείωμα του Λουίς Σουάρες (15′) «έπνιξε» την μισητή συμπολίτισσα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν έστειλε το ματς για ύπνο και τελικά, το πλήρωσε ακριβά. Τιμωρός, ποιος άλλος; Ο Καρίμ Μπενζεμά που χτύπησε στο 88΄και στέρησε από την ομάδα του Σιμεόνε την πρώτη της νίκη επί της Βασίλισσας σε αυτό το γήπεδο!

Η αναμέτρηση

Παιχνίδι υπομονής περιμέναμε στο «Μετροπολιτάνο», παιχνίδι υπομονής μας πρόσφεραν σε αυτά τα πρώτα (τουλάχιστον) λεπτά της αναμέτρησης Ατλέτικο και Ρεάλ. Με την μόνη διαφορά πως η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση να… αρπάξει από τον λαιμό τη μισητή αντίπαλο και συμπολίτισσα. Και με την συμπλήρωση 15 αγωνιστικών λεπτών στην αναμέτρηση, τελικά χτύπησε με τον δικό της, ξεχωριστό τρόπο.

Οι ροχιμπλάνκος ξεδίπλωσαν ιδανικά την αντεπίθεση στο ανοιχτό γήπεδο ο Μάρκος Γιορέντε μοίρασε την κατάλληλη στιγμή με μια εξαιρετική κάθετη στον Λουίς Σουάρες, με τον φονικό El Pistolero να τελειώνει… αλήτικα την φάση με το εξωτερικό και να γράφει το 1-0!

Ένα γκολ που έφερε την Ατλέτικο ακριβώς στο σημείο που ήθελε και την Βασίλισσα σε μια συνθήκη που έχει δείξει να την προβληματίζει έντονα την φετινή σεζόν. Η δυσκολία της να παράξει σε σετ παιχνίδι ήταν εμφανής με την πρώτη πραγματικά αξιοσημείωτη φάση της στο ματς να καταγράφεται στο 29΄με το μακρινό σουτ του Καζεμίρο ωστόσο να μην αιφνιδιάζει τον Γιαν Όμπλακ.

Η φάση που σηκώνει αρκετή κουβέντα και σίγουρα μονοπώλησε το ενδιαφέρον σε αυτό το συντηρητικό πρώτο μέρος, έμελλε να έρθει λίγα λεπτά πριν από την λήξη του. Οι ποδοσφαιριστές της Ρεάλ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Φελίπε μέσα στην περιοχή, η φάση ελέγχθηκε τόσο από τον VAR, όσο και από τον ίδιο τον Ερνάντεθ, με τον Ισπανό να δείχνει να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση (42)!

Η εικόνα όμως με το ξεκίνημα σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο του έδειξε πως είχαμε να κάνουμε με διαφορετικά δεδομένα. Η Ατλέτικο μύρισε… αίμα κόντρα σε μια φοβική Ρεάλ Μαδρίτης και έφτασε μια ανάσα από το καταδικαστικό για την Βασίλισσα 2-0 σε δυο περιπτώσεις. Αρχικά στην τεράστια διπλή ευκαιρία με Καράσκο και Γιορέντε στο 54′ και στην συνέχεια με θύτη πάλι τον Βέλγο επιθετικό στο 56′ αλλά τον συμπατριώτη Κουρτουά να τον σταματάει εντυπωσιακά για δεύτερη φορά.

Η Ατλέτικο είχε «πνίξει» την ομάδα του Ζιντάν, έφτανε με ευκολία στην περιοχή της αλλά οι επιλογές της στην τελική πάσα αλλά και το τελείωμα των φάσεων, διατηρούσε το ρευστό 1-0 και τις ελπίδες της Βασίλισσας ζωντανές.

Και τελικά ο άγραφος ποδοσφαιρικός νόμος επιβεβαιώθηκε και στο σχετικά νεόχτιστο «Γουάντα Μετροπολιτάνο». Ο Καρίμ Μπενζεμά έριξε την προειδοποιητική βολή στο 81ο λεπτό, αλλά ο ο Γιαν Όμπλακ έκανε μια εξαιρετική διπλή επέμβαση και έσωσε την ομάδα του από ένα βέβαιο τέρμα!

Δεύτερη καθαρή φάση ωστόσο, δεν επιτρέπεται να δώσεις στον Γάλλο. Ο Μπενζεμά έκανε την ντρίμπλα, μοίρασε στον Κασεμίρο στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να επιστρέφει την ασίστ και τον πολύπειρο στράικερ να γράφει το 1-1 στο 88′, δίνοντας το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να χαμογελά…