Μπορεί οι σημερινοί αντίπαλοι να διάγουν βίους αντίθετους, με την Χετάφε να κυνηγάει δυνατά μια θέση στην εξάδα και την Εσπανιόλ να παλεύει για την σωτηρία της, ωστόσο η ισοπαλία του τελικού 1-1 δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως θετική για την οικονομία του πρωταθλήματος για καμία από τις δυο ομάδες…

Στο RCDE Stadium, η Χετάφε ευτύχησε να προηγηθεί πολύ γρήγορα στο σκορ, με τον Μάτα στο 4ο λεπτό να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για επιθετικό φάουλ στον τρόπο με τον οποίο αψήφησε το μαρκάρισμα που του έγινε.

Η Εσπανιόλ κυνήγησε πολύ την απάντηση από νωρίς και δεν ήθελε ν’ αφήσει το χρόνο να χαθεί, για να δει τη δικαίωση να έρχεται στο 45ο λεπτό, όταν ο Γου Λι από το δεύτερο δοκάρι με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1.

Η Χετάφε είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνο όταν στο 70′ ο Μολίνα πέτυχε το δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεθ και με το τελικό 1-1 η ομάδα Μπορνταλάς έχασε την ευκαιρία να βρεθεί εντός 6άδας.

Αντίθετα, η Εσπανιόλ με τους 9 βαθμούς παραμένει στο -5 από τις θέσεις της σωτηρίας και απλά συνεχίζει τον… Γολγοθά της.