Η Χετάφε κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά φέτος σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην σεζόν με την Ουέσκα να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις όπου είχε ακυρωθέν γκολ για χέρι του Σιόβα.

Σε ανοδική τροχιά βρίσκεται η Χετάφε που με την προσθήκη των Κάρλος Αλενιά και Κούμπο δείχνει άλλη ομάδα. Η ομάδα του Χαβιέρ Μπορδαλάς δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην ουραγό Ουέσκα, όμως βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 1-0 και να σκαρφαλώσει στο πρώτο μισό της βαθμολογίας.

Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Αραμπάρι στο 70ό λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στο τέλος και να χάνουν χρυσή ευκαιρία να πάρουν ένα πόντο, όταν το γκολ της ισοφάρισης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε για χέρι του Δημήτρη Σιόβα.