Η Ρεάλ Μαδρίτης πλήρωσε τις αναρίθμητες απουσίες και πάλι καλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία κόντρα στην αξιόμαχη Χετάφε με 0-0. Ξανά μόνη της η Ατλέτικο στην κορυφή, στο +3 από την “Βασίλισσα”. Εύκολη επικράτηση της Βιγιαρεάλ επί της Λεβάντε με 5-1.

Η Βασίλισσα εμφανίστηκε με πολλές απουσίες, σκόραρε στο 9ο λεπτό με τον Μαριάνο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR με τη Χετάφε να έχει μια καλή ευκαρία στο 23′. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, η Ρεάλ κυριάρχησε, είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με Μαριάνο και Βινίσιους, αλλά δε σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, την κράτησε σε δύο περιπτώσεις ο Κουρτουά και το 0-0 δεν άλλαξε ως το τέλος, παρά και την είσοδο του Μπενζεμά.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Ρεάλ έμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, που νίκησε εύκολα νωρίτερα την Έιμπαρ και κινδυνεύει και για τη δεύτερη θέση, καθώς είναι στο +2 από τη Μπαρτσελόνα μεν, αλλά με ενα παιχνίδι περισσότερο δε…

Την περασμένη Πέμπτη υπέγραψε την παρουσία της στα ημιτελικά του Europa League και λίγες μέρες αργότερα, πέρασε με το εκπληκτικό 1-5 από τη Λεβάντε, για να βρεθεί και μέσω βαθμολογίας σε θέση… Europa League. Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε άμεσα στις νίκες και στη La Liga και με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσε στην 5η θέση. Το αυτογκόλ του Ποστίγκο και το 18ο φετινό γκολ του Ζεράρδ Μορένο (13′) στο πρωτάθλημα, έδωσαν καθαρό προβάδισμα στο Κίτρινο Υποβρύχιο. Ο Μάλσα μείωσε (21′), αλλά στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και χτύπησαν τρεις φορές με τους Τσουκβουέζε (63′, 75′), Βέζο να σφραγίζουν ένα τέλειο βράδυ για την ομάδα τους.