Η Σεβίλλη δεν πατούσε καλά στο γήπεδο για ένα ακόμη ματς, αλλά ένα αυτογκόλ του Ετσέιτα λίγο πριν το τέλος της χάρισε την νίκη στην έδρα της Χετάφε (0-1).

Τι κοινό έχουν και τρεις τελευταίες νίκες της Σεβίλλης (στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια) που την βοήθησαν να αναρριχθεί σε απόσταση αναπνοής από την ζώνη του Champions League;

Όλες ήρθαν χάρη σε γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το σκηνικό των αναμετρήσεων απέναντι σε Θέλτα και Ουέσκα επαναλήφθηκε και πάλι για τους Ανδαλουσιανούς που σε ένα κακό ματς που πήγαινε καρφί για 0-0, κατάφεραν και πήραν μία ανέλπιστη νίκη στην έδρα της Χετάφε με 0-1.

Σε ένα ματς με δύο τελικές προς τις δύο εστίες, το αυτογκόλ του Ετσέιτα στο 81ο λεπτό καθόρισε τον τελικό νικητή (0-1), με την Σεβίλλη να συνεχίζει την ανοδική της πορεία τον τελευταίο μήνα.