Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που κρίθηκε στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων η Χιρόνα κατάφερε να πάρει στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας από την Κάντιθ.

Την ευκαιρία να βγάλει το πρώτο διπλό της σεζόν έχασε η Κάντιθ, που στην τελευταία φάση του αγώνα έχασε την νίκη στην έδρα της Χιρόνα μέσα από τα χέρια της.

Το γκολ του Άλεξ Φερνάντεθ έβαλε την Κάντιθ μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’), όμως έκτοτε το γήπεδο κατηφόρισε.

Οι Καταλανοί είχαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, δύο ακυρωθέντα τέρματα μετά από εξέταση του VAR (73’, 90’), όμως δεν το έβαλαν ποτέ κάτω και δικαιώθηκαν.

Οι πολλές διακοπές έφεραν 12 λεπτά καθυστέρησης και στην τελευταία φάση του ματς η Χιρόνα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Στουάνι για να φέρει δικαιοσύνη (1-1) και να διατηρήσει την Κάντιθ στην ζώνη του υποβιβασμού σε τριπλή ισοβαθμία με Εσπανιόλ και Σεβίλλη στους 6 βαθμούς.