Η Κάντιθ ήταν εντυπωσιακή στο Βίγκο, προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε η απογοητευτική φέτος Θέλτα, ήταν να μειώσει το σκορ στο 64ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος όπου είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» τον αγώνα, κάτι που ουσιαστικά πέτυχαν εν μέρει. Ο Λοζάνο έκανε το 0-1 στο 38ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σάλβι αστόχησε σε πέναλτι. Αλλά η φάση δεν είχε τελειώσει με τον Εσπίνο να κάνει το 0-2.

Η Θέλτα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, είχε τον έλεγχο και αρχικά φάνηκε πως μπορεί να πετύχει κάτι, όταν μείωσε με τον Σάντι Μίνα στο 64ο λεπτό. Αλλά η Κάντιθ άντεξε και πήρε την νίκη.

Η Κάντιθ βρίσκεται πλέον στην 11η θέση με 5 βαθμούς, την ίδια ώρα που η Θέλτα ακόμα δεν έχει πάρει βαθμό, μένοντας στην 19η θέση.