Κι επίσημα στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης χρονιάς, θα βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά το νικηφόρο πέρασμα της, απ’ το Μαρτίνεθ Βαλέρο, με σκορ 2-0.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος για μεγάλο διάστημα, με τους “ροχιμπλάνκος” να μην μπορούν να βρουν στόχο στις τελικές προσπάθειές τους. Σε μία από τις ελάχιστες επικίνδυνες προσπάθειες στο 1ο ημίχρονο, ο Ματέους Κούνια έδωσε προβάδισμα ενός γκολ στην Ατλέτικο.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με την ίδια εικόνα, μέχρι που στο 62′ ο Ροντρίγκο ντε Πολ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων. Με το 2-0 υπέρ τους, οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε οπισθοχώρησαν και επιχείρησαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Αν και δεν βρήκαν άλλο γκολ (ακυρώθηκε μέσω VAR στις καθυστερήσεις το τρίτο), πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.