Η Έλτσε μπορεί να βρέθηκε πίσω με 1-2 από την Εσπανιόλ, όμως επέστρεψε και πήρε ένα χρυσό βαθμό (2-2). Πέρασε από την έδρα της Κάντιθ η Αλαβές με 2-0.

Μεγάλο παιχνίδι στο Μαρτίνεθ Βαλέρο ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν το ποδόσφαιρο τους και χόρτσαν μπάλα τον κόσμο. Η αργεντίνικη αλεγρία της Έλτσε έκανε θραύση στο πρώτο μέρος με τον πρώην επιθετικό της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ να ανοίγει το σκορ απέναντι στην Εσπανιόλ (22’) σε ένα πρώτο μέρος που η ομάδα του Φραν Εσκριμπά ήταν πολύ ανώτερη στο γήπεδο.

Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν. Οι Καταλανοί πήραν τα ηνία και με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά από Μορλάνες (51’) και Ραούλ Ντε Τομάς (52’) πήραν προβάδισμα με 1-2, ενώ είχαν ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα

Κι εκεί που έδειχναν μεγάλο διπλό για την Εσπανιόλ, η λύση για την Έλτσε ήρθε και πάλι από την Αργεντινή.

Ο Ντάριο Μπενεντέτο που είχε μπει ως αλλαγή στην θέση του Χαβιέρ Παστόρε έκανε το 2-2 στο 84ο λεπτό, με το ματς να είναι επεισοδιακό στο τέλος, όπου η Έλτσε στις καθυστερήσεις είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για την μεγάλη ανατροπή.

Λίγο νωρίτερα, η Αλαβές πήρε το πρώτο διπλό της σεζόν και πήρε μεγάλη ανάσα στην μάχη παραμονής. Δύο γκολ του Χοσέλου στην αρχή και στο τέλος (6΄, 90’) υπέγραψαν το 0-2 στην έδρα της Κάντιθ σε ένα ματς εξάποντο για τις ομάδες της ουράς.