Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα συνεχίζεται, αφού με το 1-2 στην έδρα της Έλτσε, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση της La Liga.

Αυτή τη φορά το μενού δεν είχε… ντόρτια, όπως στα κολλητά παιχνίδια με Βαλένθια, Νάπολι και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Είχε όμως κατάθεση ψυχής, ηρεμία, πλάνο, πίστη και σιγουριά στο μοντέλο που εφαρμόζει ο Τσάβι.

Αυτή τη φορά το παιχνίδι δεν πήγε όπως θα ήθελε η Μπαρτσελόνα κι αυτό τελικά ίσως αποδειχθεί σε καλό, αφού οι Καταλανοί χρειάστηκε να επιστρατεύσουν μεγάλες ψυχικές δυνάμεις για να γυρίσουν ένα ματς που είχε στραβώσει απροσδόκητα.

Οι Καταλανοί έπαιζαν μονότερμα την Λέτσε στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τον Φρένκι ντε Γιονγκ να χάνει μία ανεπανάληπτη ευκαιρία (26’), ωστόσο κόντρα στην ροή του ματς, έμειναν πίσω στο σκορ, όταν ο Φιδέλ με ωραίο διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 για την Έλτσε (45’) που έμοιαζε πολύ οργανωμένη στο γήπεδο.

Ο Τσάβι έριξε στο ημίχρονο τον Φεράν Τόρες αντί του κουρασμένου Γκάβι, «γέμισε» περισσότερο την απέναντι περιοχή και η ανατροπή ήρθε με μεθοδικό τρόπο.

Μία προβολή του Φεράν Τόρες σε σέντρα σουτ έφερε την γρήγορη ισοφάριση (61’), με τον σκόρερ να έχει ευκαιρία ακόμα και για χατ-τρικ, αφού απώλεσε πολύ σημαντικές ευκαιρίες (52’, 63’, 76’) για να γυρίσει μόνος του το ματς.

Ο Τσάβι έριξε σταδιακά μέσα στο παιχνίδι Μέμφις, Νίκο, Ανταμά Τραορέ, η πίεση στην αντίπαλη περιοχή αυξήθηκε και το λάθος ήρθε.

Ο Μπαραγάν έδιωξε με το χέρι προσπάθεια του Φεράν Τόρες, το VAR είδε την παράβαση και ο Μέμφις Ντεπάι με άψογη εκτέλεση πέναλτι έκανε το τελικό 1-2 (84’), που φέρνει την Μπαρτσελόνα ξανά στην τρίτη θέση και στο -7 από την δεύτερη Σεβίλλη, που έχει και παιχνίδι περισσότερο.