Αξιοποιώντας την πρώτη από τις δύο κόκκινες της Έλτσε και με τον Ιγκλέσιας να μετατρέπει σε γκολ τα δύο από τρία πέναλτι που εκτέλεσε, η Μπέτις έκανε τρομερή εκτός έδρας ανατροπή (2-3).

Ψυχωμένη στο Έλτσε η Μπέτις! Αξιοποιώντας (και) τα «δώρα» των γηπεδούχων, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έφτασε σε σπουδαία ανατροπή (2-3) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga.

Σ’ ένα ματς, όπου η Έλτσε δέχθηκε δύο κόκκινες και υπέπεσε σε τρία πέναλτι, εκ των οποίων η Μπέτις αξιοποίησε τα δύο, το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την Έλτσε με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου. Το πρώτο με τον Φιντέλ στο 7′ και το δεύτερο με τον πρώην άσο της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ, στο 9′. Κι όμως. Όχι μόνο δεν αξιοποίησε το προβάδισμά της, αλλά βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας τα… χέρια της για να βγάλει τα μάτια της.

Το κακό για τους γηπεδούχους άρχισε στο 57′ με την αποβολή του Μαγκαλάν. Απευθείας κόκκινη για κράτημα σε αντεπίθεση. Δεν χρειάστηκε πολύ στους «βερδιμπλάνκος» για να αξιοποιήσουν το αριθμητικό τους πλεόνεκτημα, καθώς μείωσαν στο 65′ με εκτέλεση πέναλτι του Ιγκλέσιας. Το μομέντουμ τούς άνηκε, εξού και βρήκαν και δεύτερο γκολ, στο 68′ με τον Μιράντα.

Στο φινάλε η Μπέτις είχε διπλή ευκαιρία εκ νέου από την άσπρη βούλα για την ολική ανατροπή. Στο 88′ ο Ιγκλέσιας δεν έκανε το 2/2 από τα έντεκα μέτρα. Κάτι που έπραξε όμως ο Γουίλιαν Ζοσέ στο 90’+5′! Στην τελευταία φάση αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ρόκο, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του.

Μια νίκη που διατήρησε σε τροχιά Champions League την Μπέτις και στον πάτο την Έλτσε.