Η Σεβίλλη δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα εντός συνόρων, καθώς η Έλτσε κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1. Επικράτησε της Λεβάντε η Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-0.

Πρώτη φετινή απώλεια για την Σεβίλλη, που πάντως παραμένει στην κορυφή της La Liga. Οι Ανδαλουσιανοί δεν κατάφεραν να περάσουν από το μπλόκο της Έλτσε που με σωστή αμυντική τακτική, ειδικά στην επανάληψη πήραν το 1-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φιδέλ, ο αμαρκάριστος Ρόκο πετάχτηκε και έκανε το 1-0, πιάνοντας στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα.

Οι παίκτες του Λοπετέγκι κυριάρχησαν και βρήκαν γκολ ισοφάρισης κι αυτοί με στατική φάση, όταν ο Εν-Νεσιρί με όμορφη κεφαλιά ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο (40’).

Στην επανάληψη, οι φάσεις ήταν ακόμα πιο λίγες, παρότι ο Λοπετέγκι έφερε από τον πάγκο όλα τα βαρέα όπλα (Ράφα Μιρ, Πάπου Γκόμες, Λαμέλα). Με εξαίρεση μία καλή στιγμή με τον Ράφα Μιρ (63’), η Έλτσε κράτησε μάλλον εύκολα το 1-1, το οποίο απέδωσε δικαιοσύνη.

Την ίδια στιγμή, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφτασε σε δεύτερη κολλητή νίκη με το ίδιο σκορ. Θύμα της η Λεβάντε, που λύγισε από ένα γκολ του Μπαρνετσέα (42’), σε μία αναμέτρηση με λίγες φάσεις που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ανάλογο σκηνικό και το απόγευμα, όπου ένα τέρμα του Ινιάκι Γουίλιαμς ήταν αρκετό στην Αθλέτικ Μπιλμπάο να αποδράσει με το διπλό από την έδρα της Θέλτα (0-1) και να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στην φετινή La Liga.