Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα πανηγύρισε η Οσασούνα, επικρατώντας 1-0 της Εσπανιόλ στην Παμπλόνα!

Νίκη μετά από έναν μήνα και 8 μέρες πανηγύρισε η Οσασούνα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύσκολες αναμετρήσεις κόντρα σε Ρεάλ, Βαλένθια και Βιγιαρεάλ.

Στην Παμπλόνα, η ομάδα του Αρασάτε έκαμψε την αντίσταση της Οσασούνα χάρη σε ένα γκολ του Μπούντιμιρ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (55′, 1-0) με την Εσπανιόλ, βυθίζοντας τους Καταλανούς στη 16η θέση, με μόλις δύο νίκες σε 10 αγωνιστικές.

Την τρίτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αλμερία, η οποία επικράτησε 3-2 στο συναρπαστικό ματς με την Τζιρόνα και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας.

Η Αλμερία εντυπωσίασε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0 πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, χάρη στα γκολ των Λέο Μπαπτιστάο (13′) και Τουρέ (17′), ενώ ο Εμπάρδα έβαλε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, στο 38′. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και πήραν ψυχολογία από το γκολ του Ρικέλμε στο «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου (47′), πιέζοντας τους αντιπάλους τους. Στο 78′ ο Στουάνι αστόχησε σε πέναλτι, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του κέρδισε κι άλλο, με τον ίδιο να μην λαθεύει δεύτερη φορά, κάνοντας το 3-2. Μάλιστα, η Τζιρόνα ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα με κεφαλιά του Μαρτίνεζ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.