Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Μπέτις έφυγε με ένα πολύτιμο «διπλό» από την έδρα της Λα Κορούνια με 1-0 και πλέον… φλερτάρει έντονα με τις θέσεις που εξασφαλίζουν ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα έχοντας ακριβώς τις ίδιες τελικές ευκαιρίες για γκολ (7 έναντι 7), με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν την κατοχή υπέρ τους (66% έναντι 34%), με τους γηπεδούχους ωστόσο να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους δε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα 13 φάουλ που έκαναν έναντι στο απόλυτο 0 των αντιπάλων τους!

Πολύ πιο αποφασισμένη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις, η οποία κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Μορόν στο 54’. Στην συνέχεια η Λα Κορούνια ουσιαστικά πήρε σε έναν βαθμό τα «ηνία» του αγώνα, χωρίς να καταφέρει παρόλα αυτά να γίνει ιδιαιτέρως απειλητική. Έτσι, το 0-1 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Μπέτις μείωσε στους 3 βαθμούς την διαφορά της από την Σεβίλλη, η οποία βρίσκεται στην 6η θέση της LaLiga, θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο για τα προκριματικά του Europa League! Από την άλλη, η Λα Κορούνια παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και η «σωτηρία» της είναι εξαιρετικά αμφίβολη.