Στάση «Βαγιέκας» για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η Ράγιο Βαγιεκάνο σε μια χορταστική ματσάρα στο «Βαγιέκας» σόκαρε την Ρεάλ, επικρατώντας με 3-2 και έβαλε φωτιά στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή La Liga μετά από 13 αγωνιστικές και έμεινε στη 2η θέση με 32 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Μπαρτσελόνα.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ράγιο Βαγιεκάνο που πέτυχε την 7η φετινή της νίκη και ανέβηκε στην 8η θέση με 21 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ράγιο η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 5′ με τον Κομεθάνα να κάνει το 1-0. Η Ρεάλ ισορρόπησε από εκείνο το σημείο και έπειτα ισορρόπησε χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει κάποια μεγάλη στιγμή.

Στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ντιμιτριέφσκι η ομάδα του Αντσελότι κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκα Μόντριτς ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα οι «μερένχες» κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με τον Μιλιτάο να κάνει το 2-1 με τρομερή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 44′ ο Γκαρσία με τρομερό σουτ έκανε το 2-2 και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 65′ ο Καρβαχάλ παραχώρησε ανόητο πέναλτι αφού χρησιμοποίησε το χέρι του. Ο Τρέχο , εκτέλεσε ο Κουρτουά αρχικά απέκρουσε ωστόσο ήταν δεν πατούσε γραμμή και η εκτέλεση επαναλήφθηκε με τον Τρέχο να ευστοχεί και να κάνει το 3-2 για την ομάδα του. Στα εναπομείναντα 25 λεπτά η Ρεάλ δεν βρήκε λύσεις και το 3-2 έμεινε ως το τέλος με τους γηπεδούχους να αποδεικνύουν ότι δεν βρίσκονται τυχαία τόσο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 4/11

Τζιρόνα-Μπιλμπάο 2-1 (67’ Λόπεθ, 75’ Μάρτιν – 79’ Γκουρουθέτα)

Σάββατο, 5/11

Χετάφε-Κάντιθ 0-0

Βαγιαδολίδ-Έλτσε 2-1 (40′ Σάντσες, 46′ Μέσα – 63′ Χοσάν)

Θέλτα-Οσασούνα 1-2 (19′ Άσπας – 8′, 28′ Άβιλα)

Μπαρτσελόνα-Αλμέρια 2-0 (48′ Ντεμπελέ, 62′ Ντε Γιονγκ)

Κυριακή, 6/11

Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 1-1 (79′ Ζοάο Φέλιξ-62′ Ντάρντερ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βαλένθια 1-1 (10’ Γκιγιαμόν αυτ. – 25’ Λίνο)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 0-2 (32′ Moυρίκι, 75′ Εντιαγέ)

Μπέτις-Σεβίλλη 1-1 (43 αυτ. Νάβας- 81′ Γκούντελι)

Δευτέρα 7/11
Βαγιεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2 (5′ Κομεθάνα, 44′ Γκαρσία, 66′ Τρέχο- 37′ Μόντριτς, 41′ Μιλιτάο)