Η Βαγιαδολίδ εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη στην άμυνα της Γρανάδα και κατάφερε να επικρατήσει με 3-1, ενώ έγινε η πρώτη ομάδα που περνάει από την έδρα της.

Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Γρανάδα, που ήταν πραγματικά αγνώριστη απέναντι στην Βαγιαδολίδ, που με το 1-3 στο Κάρμενες βγήκε από την ζώνη υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κυριολεκτικά ότι ήθελαν στο γήπεδο, κάθε κόντρα επίθεση μύριζε γκολ. Δεν το πέτυχαν στις δύο πρώτες καθαρές φάσεις Όσκαρ και Γκουαρντιόλα, το πέτυχε όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά ο Όσκαρ για το 0-1. Μία άριστη εκτελεσμένη κόντρα έφερε και δεύτερο γκολ με διαγώνιο σουτ του Μάρκος Αντρέ (53’) και παρά την άμεση μείωση του σκορ από τον Ντουάρτε (63’), η Βαγιαδολίδ έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στο 90ό λεπτό με σκόρερ τον Χότα για το τελικό 1-3.