Με μια ζωγραφιά του Μάρκους Ακούνια και αυτογκόλ του Έκτορ Μπεγερίν, η Σεβίλλη νίκησε (2-0) στο ντέρμπι της πόλης την Μπέτις που έπαιξε με δέκα για ένα ημίχρονο και έπιασε ξανά την Ρεάλ Μαδρίτης στην δεύτερη θέση της La Liga!

Η ομάδα του Τζούλεν Λοπετέγκι προερχόταν από την εντός έδρας ήττα από τη Λιλ στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά.

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου είχε το πάνω χέρι, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει, αλλά η αποβολή του Ροντρίγκες στο 44′ άλλαξε τα δεδομένα.

Στο 55′ ο Μάρκος Ακούνια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ο Μπεγερίν στο 81′ με αυτογκόλ σφράγισε τη νίκη της Σεβίλλης.

Με αυτή τη νίκη έπιασε τη Ρεάλ στη δεύτερη θέση με 27 βαθμούς και απέχει μόλις έναν από την πρωτοπόρο Σοσιεδάδ.