Η Λεβάντε μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση αλλά στο τέλος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Βαγιαδολίδ και είπε και… ευχαριστώ!

Το πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες, έληξε 0-0 και κανείς δεν φαντάζονταν την συνέχεια. Η αρχή των γκολ έγινε στο 62ο λεπτό όταν η Λεβάντε με τον Ντάνο Γκόμεζ προηγήθηκε με 1-0. Η απάντηση της Βαγιαδολίδ ήρθε μέσα σε πέντε λεπτά, αρχικά με τον Άλκαραζ να κάνει το 1-1 στο 73ο λεπτό, ενώ στο 78ο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με σκόρερ τον Πλάνο.

Αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στην Λεβάντε η οποία με τον Μάρτι ισοφάρισε σε 2-2 στο 83ο λεπτό, αποτέλεσμα που έμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Η Λεβάντε βρίσκεται στην 10η θέση με 23 βαθμούς ενώ η Βαγιαδολίδ στην 15η με 20 βαθμούς, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.