Τον πρώτο τίτλο της σεζόν κατέκτησε η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία επικράτησε της Σεβίλλης με σκορ 2-1, στο τελικό του Super Cup που διεξήχθη στο Μαρόκο.

Και η πρώτη κούπα είναι γεγονός. Ο Μέσι και οι φίλοι του δεν πτοήθηκαν από το γκολ που δέχτηκαν νωρίς στο πρώτο ημίχρονο από τους Σεβιγιάνους, έβαλαν δύο τέρματα (εκ των οποίων το δεύτερο του Ντεμπελέ εξαιρετικό!) και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλο του Υπερκυπελλούχου Ισπανίας!

Να σημειωθεί πως για πρώτη φορά σε αγώνα στην Ισπανία χρησιμοποιήθηκε το VAR, το οποίο… έβαλε το χεράκι του στο γκολ του Σαράμπια.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «μπλαουγκράνα» να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αν και αυτή που προηγήθηκε ήταν η Σεβίλλη, με το ωραίο τελείωμα του Σαράμπια στο 9’. Να αναφερθεί πως στη συγκεκριμένη φάση, ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR, για να σιγουρευτεί για την εγκυρότητα του τέρματος. Παρά το τέρμα που δέχτηκε, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει και στο 42’ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Μετά από τρομερή εκτέλεση φάουλ που χτύπησε στο δοκάρι, ο Πικέ επωφελήθηκε του ριμπάουντ και έκανε το 1-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Σεβίλλη ανέβασε τις γραμμές και πίεζε τη Μπαρτσελόνα, ενώ είχε και  δοκάρι σε κεφαλιά του Βάσκες στο 61’. Παρόλα αυτά η Μπαρτσελόνα δεν έριξε σε καμία περίπτωση την απόδοση της και στο 79’ ανέτρεψε το σκορ με το τρομερό σουτ του Ντεμπελέ. Στις καθυστερήσεις, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο ο Μπεν Γιεντέρ νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σεμέντο, Μπουσκέτς, Αρτούρ (53’ Κοουτίνιο), Ραφίνια (45’ Ράκιτιτς), Ντεμπελέ (86’ Αρτούρο Βιντάλ), Μέσι, Λουίς Σουάρες

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Βάτσλικ, Σέρζι Γκόμεθ, Κίερ, Εσκουδέρο, Μερκάδο (85’ Μπεν Γιεντέρ), Μπανέγα, Μούδο Βάσκες, Ρόκε Μέσα, Σαράμπια (71’ Αλέις Βιδάλ), Χεσούς Νάβας, Μουριέλ (60’ Ανδρέ Σίλβα)