Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από την έδρα της Κάντιθ η Αθλέτικ Μπιλμπάο, διαλύοντας με 4-0 την αντίπαλό της για την τρίτη αγωνιστική της La Liga!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο ξεκίνημα της φετινής La Liga πανηγύρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, περνώντας με το επιβλητικό 4-0 από την έδρα της Κάντιθ!

Έτσι, οι Βάσκοι παρέμειναν αήττητοι στο τρίτο τους επίσημο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν, ενώ σε κανένα από αυτά δεν έχει παραβιαστεί η εστία τους.

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Μπιλμπάο στο 24′, ενώ ο ίδιος δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 έντεκα λεπτά αργότερα, όταν δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Λεντέσμα, με πέναλτι.

Ο Γκουρουθέτα ήταν εκείνος που τελικά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αθλέτικ, στο 56′, πριν ο Μπερενγκέρ διαμορφώσει το 0-3 στο 78′. Το τελικό 0-4 «έγραψε» ο Γκουρουθέτα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.